Teknoloji

Xiaomi de elektrikli otomobil işine giriyor!

Çin merkezli ünlü teknoloji firması Xiaomi de elektrikli otomobil üreteceğini açıkladı.

Teknoloji firmalarının otomobil alanındaki ilgisi giderek artıyor. Bu ilgiye sessiz kalmayan Çin merkezli Xiaomi de önümüzdeki 10 yıl içinde elektrikli bir otomobil üretmek için 10 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Yapılan bu açıklama çok mantıksız değil. Zira içten yanmalı motorların karmaşık yapısına oranla elektrikli otomobillerin basit yapısı birçok üreticiyi bu alana çekmeye başladı. Çünkü elektrikli otomobiller temelde pil, motor ve aktarma organlarından oluşuyor. Şase, tekerlek ve diğer parçaların üretimi çok karmaşık ve kompleks değil. Bu yüzden Xiaomi kadar ünlü ve büyük olmasa da daha küçük markalar bile elektrikli araçlarıyla sektörde yer almaya başladı.

Pekin merkezli Xiaomi yaptığı açıklama ile yatırımın ilk aşaması için 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Öte yandan Xiaomi bu alanda rekabette tek başına yer almıyor. Çin merkezli arama motoru Baidu yine Çin merkezli bir otomobil üreticisi olan Geely ile yeni bir elektrikli araç üretimine başlayacağını duyurdu. ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın da benzer bir çalışma yaptığı biliniyor.

Xiaomi’nin bu yeni elektrikli aracını kendisinin mi üreteceği yoksa farklı bir üretici ile mi çalışacağı konusu şimdilik net değil. Ancak Reuters’ın iddiasına göre, Xiaomi araçlarını Great Wall Motors firmasına ürettirecek. Ancak bu iddianın resmi olarak doğrulanmadığını belirtelim.

Xiaomi dünyanın en büyük telefon üreticilerinden biri. Markanın şemsiyeden diş fırçasına, akıllı tartıdan pilav pişiricisine kadar yüzlerce farklı ürünü bulunuyor. Elektrikli otomobil ise markanın bugüne kadar ürettiği en iddialı ürünlerinden biri olacak.

Elektrikli otomobil tüm dünyada yükselen bir trend ve içten yanmalı motorların yerini hızlı bir şekilde bu araçlar almaya başladı. Özel otomobil üreticisi Wuling tarafından General Motors ve devlete ait Saic ile ortak girişimde üretilen 4.500 dolarlık bir araba olan Hongguang Mini EV, Şubat ayında Çin’in en çok satan elektrikli araç modeli oldu.

Çin’de bataryalı ve hibrit araçların satışları Aralık ayında rekor seviyelere ulaştı ve ülkenin tüm otomotiv pazarının onda birine yaklaştı. Çin hükümeti, tüm satışların beşte birinin 2025 yılına kadar elektrikli olmasını istiyor.

Önümüzdeki on yıldaki hızlı büyüme potansiyeli, 2020’de Çin’in en çok satan elektrikli otomobil modeli olan Model 3’ün endüstri lideri Tesla’yı geçme olasılığı en yüksek Çinli otomobil üreticisini bulmaya hevesli yatırımcıları da cezbediyor.

Xiaomi Çin merkezli teknoloji şirketleri arasında otomobil üretimine gireceğini açıklayan ilk marka oldu. Görünen o ki onu başka şirketler de takip edecek. Elektrikli araç üretiminin kolay ve bu araçlara ilginin yüksek olması bu tip girişimlerin daha da fazla olacağının sinyallerini veriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu