GÜNDEM

WhatsApp’ta Android’ten iPhone’a veri aktarılabilecek

WhatsApp, kullanıcıların sohbetlerini Apple’ın “iOS’a Taşı” uygulamasını kullanarak Android’den iPhone’a aktarmalarına olanak tanıyan yeni bir güncelleme sunuyor.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, WhatsApp platformunda kullanıcıların en çok istediği bir Android cihazından bir iPhone cihazına sorunsuz bir şekilde veri aktarımı sağlayacak güncellemeyi tanıttı. Zuckerberg, merakla beklenen güncellemenin bu hafta yayınlanmaya başlayacağını söyledi.

Artık WhatsApp’ta telefonlar arasında güvenli bir şekilde geçiş yapma, sohbet geçmişi, fotoğraflar, videolar ve sesli mesajlar Android ve iPhone arasında aktarılabilecek. Bununla birlikte, uçtan uca şifreleme özelliği de eklenecek. Mesajlaşma uygulaması daha önce Android’den iOS işletim sistemine geçerken sohbet geçmişlerini bir cihazdan diğerine aktarmayı neredeyse imkansız hale getirmişti. Artık resmi olmayan ve karmaşık geçici çözümler kullanmadan geçiş yapmak mümkün olacak.

Kullanıcıların, Lollipop olarak bilinen Android 5’e veya işletim sisteminin sonraki bir sürümüne sahip olması gerekecek. Benzer şekilde, geçiş yaptıkları iPhone’un da geçen ay tanıtılan iOS 15.5 veya üzeri olması gerekecek. Aslında bu, Android cihazının 10 yıldan daha eski olabileceği anlamına geliyor, ancak iPhone’ların Eylül 2015’ten sonraki çıkış tarihli olan tüm iPhone’ları içeren bir iPhone 6s veya daha yeni modeli olması gerekiyor. Ayrıca daha yeni iOS işletim sistemleri, hem Android hem de iOS’ta bulunan diğer uygulamalarla da çalışan “iOS’a Taşı” aracını destekleyecek.

WhatsApp kullanıcıları, kriterleri karşılarlarsa hesap bilgilerini, profil fotoğrafını, bireysel sohbetleri, grup sohbetlerini, sohbet geçmişini, medyayı ve ayarları aktarabilecek, fakat arama geçmişini veya görünen adı aktaramayacaklar. Aynı zamanda her iki cihazın aktarım işlemi sırasında bir güç kaynağına bağlı olması da gerekiyor.

Bununla birlikte açıklamada WhatsApp’ın, aktarılan verilerin geçiş sonucunda otomatik olarak bulut depolamaya gitmeyeceği ve aktarılan verileri göremeyeceği de belirtildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu