GÜNDEM

WhatsApp iş ve okul gruplarını düzenleyen yeni özelliği test ediyor

WhatsApp, yeni özelliğin piyasaya sürülmesinden önce Gruplar özelliğinde de değişiklikler olacağını söyledi.

Meta Platforms’a ait mesajlaşma hizmeti, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada WhatsApp’ın grupları iş yerleri veya okullar tarafından kullanılabilecek daha büyük yapılar halinde organize etmek için Topluluklar adlı yeni bir özelliği test ettiğini söyledi. WhatsApp yöneticisi Will Cathcart, özelliğin yöneticilerin binlerce kişiden oluşan bir topluluğa uyarı gönderebileceği daha büyük etkileşim alanıyla 256 kullanıcı sınırlı grupları bir araya getireceğini belirtti. Cathcart ayrıca, Slack veya Salesforce’un sahip olduğu Microsoft Teams’i karşılaştırılabilir iletişim türleri olarak nitelendirerek bu yeni özelliğin, özel olarak iletişim kuran topluluklara yönelik olacağını da ekledi.

Şu anda az sayıda küresel toplulukla beta testi yapılan yeni özellik için herhangi bir ücretlendirme planı bulunmuyor ancak gelecekte “premium kurumsal özellikler” alanında sunulabileceği düşünülüyor. Bununla brilikte, uçtan uca şifreli ve yaklaşık 2 milyar kullanıcısı olan mesajlaşma servisi, Topluluklar özelliğinin de uçtan uca şifreli olacağını söyledi.

WhatsApp, toplu mesajlaşma ve yanlış bilgilerin ya da nefret söyleminin yayılması da dahil olmak üzere kötüye kullanımlar için de çözümler bulmaya çalışıyor. Cathcart, kullanıcıların WhatsApp’ta farklı toplulukları arayamayacağını ve yeni özellik için kötüye kullanım önleme araçlarını ve aktarım sınırları gibi önlemler kullanılacağını söyledi.

WhatsApp, Topluluklar’ın kullanıma sunulmasından önce Gruplar özelliğinde de değişiklikler yapılacağını açıkladı. Grup yöneticilerinin herkesin sohbetinden sorunlu mesajları silme, 32 kişiye kadar sesli arama yapma, dosya paylaşımını 2 GB’a çıkarma ve mesajlara emoji tepkileri ekleme yeteneği eklendiğini belirtti.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ise Toplulukların önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacağını söyledi. Aynı zamanda Meta’nın Facebook, Messenger ve Instagram için topluluk mesajlaşma özellikleri oluşturacağını da ekledi. Meta ayrıca, beyan edilen gizlilik ekseninin bir parçası olarak, uygulamalarında diğer mesajlaşma servislerinde uçtan uca şifrelemeyi kullanıma sunmayı da planlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu