GÜNDEM

Volvo 460 bin 769 aracını geri çağırıyor!

Volvo, bir çarpışma durumunda ölümcül olabilecek arızalı hava yastıkları nedeniyle dünya çapında 460 bin 769 eski model aracını geri çağırıyor.

Hava yastığının içindeki şişiricinin parçaları bir çarpışma sırasında yolcuya çarparak potansiyel olarak ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabiliyor. İsveç otomotiv devi Volvo ise ABD güvenlik düzenleyicilerine verdiği demeçte, hava yastığının içindeki şişiricinin parçalarının bazı durumlarda dışarı çıkabileceğini ve en kötü ihtimalle bir yolcuya çarparak potansiyel olarak ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabileceğini söyledi.

Yakın zamanda halka açılma planlarını doğrulayan Volvo’nun, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne sunulan bazı belgelere göre, hava yastığı nedeniyle ölümle sonuçlanan bir patlama olayının farkında olduğu biliniyor. Sorunlu araçlar ise eski model Volvo’lar. Bunlar, 2001-2006 S80 ve 2001-2009 S60 modellerini içeriyor. Araçlar Mayıs 2000 ile Mart 2009 arasında üretildi. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne sunulan belgelere göre, Volvo araçlarındaki hava yastığı bileşenleri İsveç merkezli AutoLiv ve Alman otomobil tedarikçisi ZF tarafından sağlandı.

Volvo, bu sorunun hava yastığı şişirici ünitelerinin itici tabletlerinde yüksek nem seviyelerine ve sık sık yüksek şişirici sıcaklıklarına maruz kalması durumunda zamanla ortaya çıktığını söyledi. Tabletler, cihazların basıncını ve yanma hızını artıran çürümeye neden olabilir ve toz parçacıkları oluşturmaya başlayabilir. Bu faktörler, şişiricinin patlamasına ve yolculara metal parçalar püskürtmesine neden oluyor.

Sorunu çözmek için Volvo, sürücü hava yastığını araç sahipleri için ücretsiz olarak değiştirecek. Şirket aynı zamanda bu sorundan etkilenen müşterilerini önümüzdeki günlerde bilgilendirmeyi de planlıyor.

Volvo, pahalı olabilecek hava yastıklarını değiştirmek için beklenen bir maliyet açıklamadı. Japon otomobil tedarikçisi Takata’nın 67 milyon hava yastığı nedeniyle araçlarının büyük bir kısmını geri çağrılması, otomobil endüstrisine milyarlarca dolara mal olmuştu ve şirketin iflas başvurusunda bulunmasına neden olmuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu