GÜNDEM

Visa kripto danışmanlık hizmeti başlattı

Finansal hizmetler şirketi Visa, başlattığı danışmanlık hizmeti ile bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin benimsenmesine yardımcı olmayı umuyor.

Visa, müşterilerinin kripto para birimleri dünyasında gezinmesine yardımcı olmak için yeni danışmanlık hizmetleri başlatıyor. Geçtiğimiz günlerde şirket tarafından yapılan açıklamada, danışmanlık ve analitik bölümünde yer alan kripto danışmanlık uygulamasının finansal kurumlara, perakendecilere ve diğer firmalara kripto özelliklerini yaymaktan takas edilemeyen token’ları keşfetmeye kadar her konuda tavsiyelerde bulunacağı söylendi.

Bu atılım, Visa’nın kripto endüstrisini daha da derinleştirmeye yönelik son girişimini işaret ediyor. Visa’nın Avrupa Kripto İş Lideri Nikola Plecas’ın açıkladığına göre şirket, 1 Ekim 2020′den 30 Eylül 2021′e kadar kripto bağlantılı kart programları aracılığıyla 3,5 milyar dolarlık dijital para birimi işlemi gerçekleştirdi. Plecas verdiği demeçte, önde gelen borsalardan bazılarının milyonlarca kullanıcısı olduğunu söyleyerek, kullanıcıların kripto paralarını 80 milyondan fazla satıcıya harcamasına izin verdiğini de sözlerine ekledi. Şirket ayrıca, dolar gibi sabit paralar olmak üzere, egemen para birimlerinin değerine bağlı sanal token’lar ve merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerine yönelik ürünler geliştiriyor.

Visa’nın rakibi ve diğer kredi kartı devi olan Mastercard da kripto para birimlerini, kart ödemelerinin ötesindeki alanlara doğru genişledikçe önemli bir büyüme fırsatı olarak görüyor.

Büyük ödeme ağları, son yıllarda yeni finansal başlangıçlar nedeniyle artan rekabetle karşı karşıya kaldı. Tüketici banka bilgilerini ve ödeme yeteneklerini rakip fintech’lere açmayı hedefleyen açık bankacılık gibi yükselen trendler, iş modellerini bozma tehdidinde bulunuyor. Bu arada Visa da büyük teknoloji şirketlerinin baskısı altında kalıyor. Amazon geçen aylarda, şirketin “yüksek ücretleri” nedeniyle İngiltere’de Visa kredi kartlarını kabul etmeyi bırakacağını açıklamıştı. E-ticaret devi, Avustralya ve Singapur’da da Visa’ya karşı benzer adımlar attı.

Visa geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmada, insanların %94′ünün artık kripto konusunda bir miktar farkındalığa sahip olduğunu ve yaklaşık üçte birinin kriptoyu bir yatırım veya değişim aracı olarak kullandığını söyledi. Bu nedenle Visa, kripto paranın çok büyük bir yeni dikey ve büyüme fırsatı olduğunu ve ileriye doğru bu işi büyütmeye odaklanmaya devam edeceklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu