GÜNDEM

Uzayda beton yapma tarifi: Uzay tozu ve vücut sıvıları

Araştırmacılar, simüle edilmiş uzay tozu ile vücut sıvıları kullanarak betona benzer malzeme üretmek için yeni bir yöntem geliştirdi. 

Tek bir tuğlayı Mars’a taşımak, 2 milyon dolardan fazlasına mal oluyor. Bu da gelecekte bir Mars kolonisinin inşasını aşırı derecede pahalı hale getiriyor. Bu nedenle astronotlar, inşaat ve barınma koşulları için sahada elde edebilecekleri kaynakları kullanmak zorundalar.

Manchester Üniversitesi’nden bilim insanları, bu konuya çözüm sunacak bir yöntem geliştirdi. Araştırmacılar kan plazmasındaki yaygın bir protein olan serum albümininin, simüle edilmiş uzay tozu için bir bağlayıcı görevi görebileceğini ve böylece betona benzer bir malzeme oluşturduğunu buldular. 25 MPa (Megapaskal) kadar yüksek basınç dayanımlarına sahip AstroCrete adlı yeni malzeme, 20-32 MPa olan sıradan betona ile neredeyse eş değer sertlikteydi. 

Bununla birlikte bilim insanları, vücudun idrar, ter ve gözyaşı yoluyla ürettiği ve salgıladığı biyolojik bir atık ürün olan ürenin dahil edilmesiyle, basınç dayanımını %300’ün üzerinde daha fazla artırabileceğini buldular. Bu da 40 MPa seviyesine çıkan AstroCrete’in sıradan betondan önemli ölçüde daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Manchester Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği bu yöntemin, insanlığın uzayı kolonize etme arayışında çok daha faydalı olması bekleniyor. Araştırmacılar, 6 astronottan oluşan bir ekibin Mars yüzeyindeki 2 yıllık bir görev boyunca, 500 kg’dan fazla yüksek mukavemetli AstroCrete üretilebileceğini hesaplıyor. Bu malzeme kum torbaları veya ısıyla kaynaşmış regolit tuğlalar için harç olarak kullanıldığı takdirde, her mürettebat üyesi, habitatı genişletmek için yeterli AstroCrete üretebilir ve birbirini takip eden her uzay görevinde mevcut yapıları ikiye katlayabilir.

Bilim insanları Mars yüzeyinde beton benzeri malzemeler üretmek için uygulanabilir teknolojiler geliştirmeye devam ediyor. Gelecekte daha pratik ve çeşitli yöntemler duymaya başlayabiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu