GÜNDEM

Tüm akıllı telefonlara USB-C şarj desteği gelebilir

Avrupa Komisyonu, tüm akıllı telefon üreticilerinin cihazlara USB-C şarj bağlantı noktaları eklemelerini gerektirecek yeni bir mevzuat önerdi.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu tarafından sunulan yeni bir mevzuat, akıllı telefonların yanı sıra tabletler, kameralar, kulaklıklar, taşınabilir hoparlörler ve el tipi video oyun konsolları gibi diğer cihaz türlerine USB-C şarj bağlantı noktaları eklenmesini içeriyor. Ancak önerilen mevzuat, akıllı telefon endüstrisi için bir sorun haline gelebilir. Öyle ki Apple’ın iPhone’ları, USB-C yerine Lightning şarj bağlantı noktası teknolojisini kullanıyor. Önerilen mevzuatın yasalaşması durumunda, şirketin gelecekteki akıllı telefonlarının donanım tasarımını değiştirmesi gerekecek. Öte yandan bu tasarının, çoğu zaten USB-C’yi benimsemiş olan Android telefon üreticileri üzerinde daha sınırlı bir etkisi olacak.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, “Avrupalı ​​tüketiciler, çekmecelerinde yığılan uyumsuz şarj cihazları konusunda yeterince muzdarip. Sektöre kendi çözümlerini bulması için bolca zaman verdik fakat şimdi, ortak bir şarj cihazı için yasal aksiyonun zamanı geldi. Bu karar hem tüketicilerimiz hem çevre hem de yeşil ve dijital hedeflerimiz doğrultusunda önemli bir kazanımdır.” dedi.

Bu mevzuat önerisine yanıt veren bir bildiride Apple, “Tek bir bağlayıcı türünü zorunlu kılan katı düzenlemenin inovasyonu teşvik etmek yerine onu boğmasından ve bunun da Avrupa’daki ve dünyadaki tüketicilere zarar vereceğinden endişe duyuyoruz.” dedi.

Avrupa Komisyonu’nun önerisi 4 ana noktadan oluşuyor. İlk ikisi, cihaz üreticilerinin cihazlarında şarjı nasıl uygulamaları gerektiğine dair yönergeleri oluşturuyor. Bu arada önerilen diğer iki kural, tüketiciler için satın alma deneyimini iyileştirmeye odaklanıyor.

Önerilen mevzuatın kilit unsuru, USB-C’yi “elektronik cihazlar için uyumlu bir şarj portu” olarak kurmayı amaçlayan 4 noktadan ilkidir. Avrupa Komisyonu’nun belirttiği amaç; tüketicilerin cihazlarını, cihaz markası ne olursa olsun aynı USB-C şarj cihazıyla şarj etmelerini sağlamak. Mevzuatta önerilen ikinci kurala göre cihaz üreticileri, kullanılan şarj cihazından bağımsız olarak şarj hızının aynı olmasını sağlamak durumunda.

Satış tarafında ise üreticilerin müşterilere yeni bir şarj cihazı satın almadan yeni bir elektronik cihaz satın alma seçeneği vermeleri gerekecek. Yetkililer, bu eylem ile tüketicilerin evlerinde kullanılmayan şarj sayısını azaltmaya yardımcı olacağına inanıyor. Yeni şarj cihazlarının üretimini ve kullanımını azaltmanın, AB’deki elektronik atık miktarını her yıl bin ton azaltabileceği tahmin ediliyor.

Son olarak teklif, cihaz üreticilerinin ürünlerinin şarj özellikleri hakkında bilgi vermeleri gerektiğini belirtiyor. Üreticiler, bir cihazın hızlı şarjı destekleyip desteklemediği ve ne kadar güç tükettiği hakkında bilgi paylaşmak zorunda olacak. Buradaki amaç, tüketicilerin sahip oldukları mevcut bir şarj cihazının satın almayı düşündükleri bir cihazla çalışıp çalışmayacağını belirlemelerini kolaylaştırmak. 

Avrupa Komisyonu, önerilen diğer önlemlerle birlikte, daha ayrıntılı ücretlendirme bilgilerinin paylaşılması şartının tüketicilere yılda 250 milyon euro tasarruf sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Önerilen mevzuatın yasalaşması için Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi tarafından kabul edilmesi gerekecek. Öneri yasalaştığı takdirde, cihaz üreticilerinin ürünlerine USB-C desteği eklemek için 2 yılı olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu