GÜNDEM

Toyota uzay yaşamını kolaylaştırmak için çalışmalara başladı

Toyota, 2040 yılına kadar insanların Ay’da yaşamalarına yardımcı olacak teknolojik yenilikleri gerçekleştirmeyi planlıyor.

Toyota geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, 2040 yılına kadar insanların Ay’da ve Mars’ta yaşamalarına yardımcı olmak amacıyla Ay yüzeyini keşfetmek için bir araç üzerinde Japonya’nın uzay ajansıyla birlikte çalıştığını söyledi. Japonya Uzay Araştırma Ajansı ile birlikte geliştirilen araca Lunar Cruiser adı verildi.

Toyota’da Lunar Cruiser projesine başkanlık eden Takao Sato, aracın insanların arabada güvenli bir şekilde yemek yemesi, çalışması, uyuması ve başkalarıyla iletişim kurması fikrine dayandığını ve aynı şeyin uzayda da yapılabileceğini söyledi. Sato, uzayda kullanılabilecek telekomünikasyon ve insan yaşamı için değerli olabilecek diğer teknolojileri geliştirebileceklerini de ekledi.

Bununla birlikte, Toyota ile anlaşmalı bir girişim olan Gitai Japan, Lunar Cruiser için inceleme ve bakım gibi görevleri gerçekleştirmek üzere tasarlanmış bir robotik kol geliştirdi. Aparat, kol ucunun değiştirilmesine izin vererek kepçe, kaldırma ve süpürme gibi işlemleri de yerine getirir. Gitai CEO’su Sho Nakanose, uzayda çalışmanın astronotlar için büyük maliyetler ve tehlikeler içerdiğini, bu nedenle robotların bu konuda yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Toyota mühendisi Shinichiro Noda ise şirketin uzun süredir müşterilerine hizmet etme misyonunun bir uzantısı olan Ay projesinden heyecan duyduğunu ve Ay’ın Dünya’daki yaşam için değerli kaynaklar sağlayabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu