GÜNDEM

Tesla, Türkiye pazarına giriyor

Ülkedeki iştirakinin CEO’sunu atayarak resmi olarak Türkiye pazarına giren Tesla, 2022 yılı içerisinde mağazalarını açarak araç satışına başlayacak.

Türkiye pazarına resmi olarak giriş yapacak olan Tesla, 2022 yılı içerisinde mağazalarını açarak ülkede araç satışına başlayacak. Türkiye’de Tesla Motorları adıyla tescil edilen şirketin CEO’su ise Kemal Geçer oldu. Ancak şu anda şirketin Türkiye’deki satış hedefleriyle ilgili herhangi bir detay mevcut değil.

Servis merkezlerinin açılmasını da planlayan şirket, örneğin ana yollar veya alışveriş merkezleri gibi herkesin erişebileceği yerlere Supercharger kurma planının ana hatlarını bile hazırladı. Şirketin Supercharger ağını kurmayı planladığı şehirlerin isimleri Tesla’nın internet sitesinde yer aldı. Bunlar İstanbul, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya olarak belirlendi.

Tesla’nın Türkiye’deki operasyonları daha önce 50.000.000 TL’lik bir sermaye artışıyla ilişkilendirilmişti. EV otomobil üreticisi şu anda ülkede; Bulgaristan, Sırbistan, Romanya ve bölgedeki diğer ülkelerdeki bir dizi hızlı şarj noktasıyla Balkanların çoğunu kapsayan bir Supercharger ağı üzerinde çalışıyor.

Edinilen bilgiye göre Tesla, Türkiye pazarına dört araç modelini getirecek. Bunlar; model S, 3, X ve Y. Bununla birlikte, yakın bir zamanda gerçekleştirilmesi planlanan lansmanda otomobiller ve satış fiyatları kamuoyuna açıklanacak. Şirket, bakım ve yol yardımı hizmeti veren servis merkezleri de açarak burada geniş bir müşteri hizmetleri ağı kurmayı planlıyor.

Tesla önce İstanbul’da, daha sonra diğer bölge ve illerde mağazalar açacak. Bu, binlerce kişiye istihdam olanağı sağlayacak ve edinilen bilgilere göre birkaç gün içinde Tesla web sitesinde iş ilanları yayınlanacak.

Tesla CEO’su Elon Musk, Türkiye ile sıcak bir ilişkiye sahip ve diğer şirketi SpaceX aracılığıyla da ülke ile iş birliği yapmıştı. 19 Aralık 2021’de Türkiye’nin sekizinci uydusu Türksat 5B, ABD’nin Florida eyaletindeki SpaceX üssünden bir Falcon 9 roketi tarafından fırlatılmıştı.

Tesla, geçen yıl dünya çapında 936.000 araç satışı gerçekleştirerek, satış rakamlarını 2020 yılına göre göre %87 artırdı. ABD ve Çin, şirketin dünyadaki en büyük pazarı olmaya devam ediyor, ancak yüksek nüfuslu yeni bir ülke markanın 2022’deki teslimatlarına katkıda bulunacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu