GÜNDEM

Teknoloji ürünlerinin fiyatları artacak!

Pandemi ve farklı sebeplerden dolayı çip üretiminde yaşanan kriz teknoloji ürünlerinin fiyatlarını yükseltmeye başladı.

Koronavirüs ile birlikte arz talep dengesinde yaşanan artış beraberinde çip krizini de getirmişti. İlk olarak otomobil sektörünü vuran çip krizi yüzünden hem Türkiye’de hem dünyana otomobil üretimi aksamaya başlamış ve bazı üreticiler 1-2 aya varan sürelerde üretimlerine ara vermek zorunda kalmıştı.

Bu sorunun bir benzeri teknoloji sektöründe de yaşanıyor. Bilgisayar ve bileşenlerine olan talep artışı, kripto para gibi yatırım araçlarının yükselmesi ve farklı sebeplerden dolayı son aylarda en üst seviyeye çıktı.

Teknoloji ürünlerinde farklı alanlarda kullanılan çiplerin üretimi de artan talebe yetişmeyince dünya çapında çip krizi yaşanmaya başlandı. Bu kriz artık o boyuta geldi ki üreticiler yeni ürünleri için çip bulmakta zorlanmaya başladı.

Bu sorun yüzünden tedarik zincirinin aksaması fiyatların da artmasına neden oldu. Örneğin birkaç ay öncesine kadar 1-2 bin TL bandında satılan bir ekran kartı artık 5-6 bin TL bandında alıcı buluyor. Üstelik piyasaya bu kartları bulmak da çok zor.

Birçok üretici bu konuda gerekli adımları atmaya çalışsa da başta bilgisayar olmak üzeri bilgisayar bileşenlerinin fiyatlarında ciddi artışlar bekleniyor. Görünen o ki 2021 yılında teknoloji ürünlerinin fiyatlarında artış devam edecek.

Bu durumun ne zaman düzeleceği konusunda net bir bilgi yok. Ancak birçok yarı iletken çip üreticisi önümüzdeki 1-2 yıl içinde yeni fabrika ve yatırımlarını hayata geçireceklerini açıkladı. Yani 2 yıllık bir sürecin sonrasında çip üretimindeki dengesizliğin ortadan kalkması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu