GÜNDEM

Sürüş sırasında EV’leri şarj eden karayolu!

Elektrikli araçları hareket halindeyken kablosuz olarak şarj eden ilk yol, önümüzdeki yıl Detroit’te test edilmeye başlayacak.

Elektrikli araçların (EV) yoldayken aküsünün bir şarj noktasına veya varış noktasına ulaşmadan önce şarjının biteceği korkusu tüm sürücüleri tedirgin ediyor. Öyle ki bu, uzun şarj süreleri ile birlikte, elektrikli araçların toplu tüketici alımını engelleyen iki ana faktörü oluşturuyor. Bu nedenle ABD’deki Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, her iki soruna da potansiyel bir çözüm buldular. Araçların yolda ilerlerken akülerini şarj eden özel bir yol için çalışmalara başladılar.

Cornell elektrik ve bilgisayar mühendisliği doçenti Khurram Afridi’nin fikri, üzerinden geçerken bir aracın aküsünü şarj edebilen elektrik alanları yaratan metal plakalarla gömülü yollar oluşturmayı amaçlıyor. Şarj şeritleri, şeride hangi arabanın girdiğini belirleyebilecek ve sürücüye bir fatura gönderebilecek. Afridi bu projenin, sürücülerin artık bireysel EV şarj istasyonlarına bağlı kalmadan arabalarının pillerini şarj ederken aynı anda seyahat etmelerine imkan sağlayacağını söyledi.

Afridi, araçları 18 cm uzaklıktan çalıştırabilen bir prototip geliştirdi ve bu teknolojinin 5-10 yıl uzakta olduğunu açıkladı. Ayrıca Afridi, başlangıç ​​noktasının şehirlere odaklanmak, dur işaretleri ve trafik ışıklarına şarj şeritleri yerleştirmek olabileceğini, böylece sürücülerin beklerken araçlarını şarj edebileceğini belirtti.

Yakıt maliyeti açısından bir elektrikli araç kullanmak, içten yanmalı motorlu (ICE) bir araçtan yedi kat daha ucuz olsa da araç satın alınabilirliği, menzil kaygısı ve uzun şarj süreleri, girişin önündeki ana engeller olmaya devam ediyor. Bu nedenle Afridi’nin konsepti elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırabilir. Aynı zamanda bu yeni teknoloji, fabrikalarda ve diğer mobil makinelerde hareket halindeyken otonom forkliftlerde de kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu