GÜNDEM

‘Süper şarjlı’ pirinç, mahsul verimini artırıyor

Çin Tarım Bilimleri Akademisi’nden (CAAS) bir grup bilim insanı, bitkilerin genlerini değiştirerek pirinç mahsullerinin verimini %40’a kadar artırdılar.

Çalışmalar, ılıman iklimden tropik iklime kadar olan iklimlerde 3 yıl boyunca devam etti ve araştırmacılar gen değişikliği sayesinde, bitkinin ekstra gübre emmesine, fotosentezi iyileştirmesine ve çiçeklenmeyi hızlandırmasına izin verdiğini keşfetti. Aynı zamanda tek bir transkripsiyonel düzenleyici genin ifadesini genetik olarak modüle ederek, mahsulün büyüme süresi kısaltılırken önemli verim artışlarının sağlanabileceği de belirlendi.

Bununla birlikte bilim insanları bu çalışmanın, artan nüfus gelişiminin yol açtığı uluslararası yemek kıtlığının üstesinden gelebileceğini ve çatışmalarla ilgili zincir noktaları sağlayabileceğini umuyorlar. Ayrıca gerekli rekolte artışlarını elde etmek, tarımı daha sürdürülebilir kılmak, daha yüksek fotosentetik kapasiteye ve iyileştirilmiş nitrojen kullanım verimliliğine sahip yeni mahsul çeşitleri elde etmek için yoğunlaştırılmış ıslah ve genetik mühendisliği çabalarına yardımcı olacağını da düşünüyorlar.

Genetiği değiştirilmiş gıdalar, transgenik ürünlerle birlikte son zamanlarda hem tüketiciler hem de düzenleyiciler tarafından benimsenmemiş olsa da fotosentezin iyileştirilmesi, mahsul verimini artırmanın en önemli umut verici yollarından biri olarak görülüyor. Araştırmacılar “süper şarjlı” yaklaşımın farklı mahsullerde de kullanılabileceğini umuyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu