GÜNDEM

Singapur, uzaktan tedavi için ‘akıllı bandajı’ hayata geçiriyor

Artık doktora gitmeye gerek kalmadan tedavi süreci hakkında bilgi sahibi olmak mümkün hale geliyor.

Singapur’daki bir grup bilim insanı, hastaların kronik yaralarını mobil cihazdaki bir uygulama aracılığıyla uzaktan izlemek için akıllı bir bandaj geliştirdi. Böylelikle hastaların doktor ziyaretleri sayısında da bir azalma bekleniyor.

Araştırma ekibi sıcaklık, bakteri türü, pH ve iltihaplanma seviyeleri gibi bilgileri kullanarak iyileşmedeki ilerlemeyi izlemek için şeffaf bir bandaja bağlı giyilebilir bir sensör oluşturdu. Üniversitenin biyomedikal mühendisliği bölümünden Chwee Teck Lim, artık hastanın yarasına direkt olarak bakılmasına gerek kalmadığını belirtti. Bununla birlikte Lim, örneğin bir hastanın enfeksiyonu hakkında daha fazla bilgi almak istendiğinde, yara sıvısı kullanılarak test için laboratuara gönderileceğini de söyledi.

Hastaların evde daha fazla istirahat etmelerini ve sadece gerektiğinde doktora gitmelerini sağlayacak olan “VeCare” teknolojisi, aynı zamanda akıllı bandaj, kronik venöz ülseri veya damarlardaki dolaşım problemlerinden kaynaklanan bacak ülseri olan hastalarda da test ediliyor. Akıllı bandajın diyabetik ayak ülserleri gibi diğer yaralar için potansiyel olarak kullanılabileceğini söyleyen Lim, araştırmacıların yaralarla ilgili veri toplamasının şimdiye kadar oldukça yarar sağladığını da dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu