GÜNDEM

Singapur sokaklarının asayişi robotlara emanet

Xavier isimli robot, sokakları devriye gezerken kural ihlalinde bulunan vatandaşları kameraları sayesinde görüntüleyerek saptayabiliyor.

Singapur’da bazı toplum kurallarının ihlal edilmesine karşı yeni önlemler alınıyor. Bunun için sokaklarda görevlendirilen robotlar bulunuyor. “Xavier” olarak adlandırılan bu robotlar, örneğin bisikletinizi yanlış park etmeniz, izinsiz bir alanda sigara içmeniz veya sosyal mesafeye uyulmaması gibi “istenmeyen sosyal davranışları” tespit etmelerini sağlayan yedi kamera ile donatıldı.

Devriye gezerken etrafta olan biteni kameralar sayesinde görüntüleyen robotlar, 3 haftalık bir deneme süreci için Eylül ayında bir toplu konut ve bir alışveriş merkezinde devriye gezdi. Robocop’u hatırlatan bu robotlar, konsept olarak distopik robot dünyasını akla getirdiği için tereddütle karşılanıyor.

Sivil özgürlükleri kısıtladığı için sık sık eleştirilen Singapur’da insanlar sıkı kontrollere alışmak durumunda kalıyor. Ancak Xavier gibi teknolojilerden duyulan bir rahatsızlık da var. 5,5 milyon nüfuslu ada, sıkı bir şekilde kontrol ediliyor ve adeta sokaklara yerleştirilmiş bir gözetleme teknolojisi cephaneliği bulunuyor. Halihazırda yaklaşık 90 bin polis kamerası bulunan ülkede bu sayının 2030 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor.

Dijital haklar aktivisti Lee Yi Ting’e göre, Singapurluların gözetlenmesinin son aşaması olan bu cihazlar, insanların Singapur’da diğer ülkelerde olduğundan çok daha fazla ne dediklerine ve ne yaptıklarına dikkat etmesi gerektiği hissini yaratıyor. Açıkça “gözetlendiklerini” belirten Lee Yi Ting, robotların distopik olduğunu, daha da kötüsü bu durumun normalleşmesi ve insanların buna pek tepki vermemesinden endişe duyduğunu da ekledi.

Söylenene göre Singapur hükümeti, nüfus yaşlandıkça yaklaşmakta olan iş gücü sıkıntısını gidermek için devriye gezen robotlardan yararlanıyor. Xavier robotlarını geliştiren Ong Ka Hing ise iş gücünün küçüldüğüne dikkat çekerek, devriyeler için gereken memur sayısını azaltmaya yardımcı olabileceklerini belirtiyor.

Singapur, kolluk kuvvetleri tarafından robotların kullanıldığı ilk ülke değil. Hawaii adalarının başkenti Honolulu’daki polis departmanı, evsizlerin ateşini ölçmek için bir robot köpek kullanıyor. Yetkililer, bunun COVID-19 semptomlarını kontrol etmenin daha güvenli bir yolu olduğunu söylüyor. Ancak yine de bu robotlar, robot kullanımını doğru bulmayan yerel sivil haklar savunucuları ile Honolulu sakinlerinin bir kısmı tarafından hoş karşılanmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu