Teknoloji

Şiir yazan ve sanat eseri üreten robot Ai-Da ile tanışın

Dünyanın ilk ultra gerçekçi insansı robot sanatçısı Ai-Da, büyük İtalyan şair Dante’nin anısına algoritmalarını kullanarak yazdığı bir şiir performansı sergiledi.

Yapay zeka (AI) denilince, akla genellikle “The Terminator”, “i, Robot”, “Westworld” ve “Blade Runner” gibi robotların konu olduğu bilim kurgu filmleri gelir. Üstelik uzun yıllar boyunca bu filmlerde, yapay zekanın kötü amaçlar için kullanıldığı gösterildi.

Ancak yapay zeka ile genellikle ilişkilendiremeyeceğimiz şeyler arasında sanat ve şiir gelir. Örneğin, Aidan Meller tarafından İngiltere Oxford’da icat edilen ve son derece gerçekçi bir robot olan Ai-Da, zamanını sanat için harcıyor. Dünyanın ilk ultra gerçekçi insansı robot sanatçısı Ai-Da, geçtiğimiz günlerde büyük İtalyan şair Dante’yi anmak için algoritmalarını kullanarak yazdığı bir şiiri sergiledi. Resital, Oxford Üniversitesi’nin ünlü Ashmolean Müzesi’nde, Dante’nin ölümünün 700. yıldönümü nedeniyle düzenlenen bir serginin parçası olarak gerçekleşti. Ai-Da’nın şiiri, şairin destansı “İlahi Komedya”sına bir yanıt olarak üretildi. Ai-Da, Dante’nin konuşma kalıplarından ilham almak için algoritmalarını kullanarak kendi kelime veri bankasından yararlandı ve kendi eserini yarattı.

Meller tarafından “derin anlamlı ve duygusal” olarak tanımlanan Ai-Da’nın orijinal şiiri, şu dizelerden oluşuyor:

“We looked up from our verses like blindfolded captives,
Sent out to seek the light; but it never came
A needle and thread would be necessary
For the completion of the picture.
To view the poor creatures, who were in misery,
That of a hawk, eyes sewn shut.”

Ai-Da’nın yaratıcısı Meller, sanatçı robotun insan yazısını taklit etme yeteneğinin harika olduğunu ve okunduğunda robot yerine bir insan tarafından yazıldığının düşünüleceğini söyledi. Meller verdiği demeçte Ai-Da projesinin, insanları ve insan davranışlarını taklit etmek için yapay zekayı daha da geliştirmenin etiği konusundaki tartışmayı ele almak için geliştirildiğini dile getirdi. Teknolojinin hayatın tüm yönleri üzerinde büyük bir etkisi olduğunu, bu teknolojinin ne kadar ileriye götürülebileceğini ve bize kendimiz hakkında neler öğretebileceğini bilmemiz gerektiğini de belirtti. Öyle ki Meller, kendisinin ve Ai-Da ile çalışan ekibin onu geliştirirken öğrendiği en önemli şeyin; insanlar olarak ne kadar robotik olduğumuzu fark etmeleri olduğunu söyledi.

Ai-Da, davranışlarımıza dayalı olarak insanları nasıl taklit edeceğini öğrendiği için Meller, projenin insanların ne kadar alışılmış ve eylemleri, kelimeleri ve davranış kalıplarını nasıl tekrar etme eğiliminde olduğunu gösterdiğini vurguladı. Böylelikle aslında robotik olanın “biz” olduğumuzu gösterdiğini de belirtti. Ai-Da aracılığıyla ve yapay zeka kullanımıyla, kendimiz hakkında her zamankinden daha fazla şey öğrenebileceğimizi ekleyen Meller, ayrıca Ai-Da’nın, kendi kalıplarımız ve kendi alışkanlıklarımız hakkında yeni bir fikir edinmemize izin verdiğini çünkü bu eylemleri tam önümüzde taklit ettiğini de söyledi.

Ai-Da sadece şiir okuyup yazmakla kalmıyor, aynı zamanda sanat eserleri de üretebiliyor. Hatta Ekim ayında Mısır’da meydana gelen olaylara tepki olarak hazırlanan “Eyes Wide Shut” başlıklı Dante sergisi için bir tane eser üretti. Bu nedenle güvenlik güçleri, Ai-Da’yı gözaltına alarak gözetim ve güvenlik endişeleri nedeniyle Ai-Da’nın gözlerindeki kameraları çıkarmak istedi.

Meller, yapay zekanın giderek artan gelişimi ve popülasyonları manipüle etmek için algoritma kullanma potansiyeli konusundaki endişelerin farkında ancak teknolojinin kendi başına iyi olduğunu, bunların ahlaki ve etik olarak da sorgulanabileceğini belirtti. Yapay zeka geleceğinin bizi nereye götüreceği konusunda endişeler hakkında Meller, sahip olmamız gereken en büyük korkunun, yapay zekanın kendisi değil kendimiz ve teknolojiyi kullanma yeteneği olması gerektiğini savundu.

Meller, Ai-Da’nın yapay zeka dünyasında bir öncü olabileceğini ve ürettiği eserlerle teknolojide elde edilebileceklerin sınırlarını zorlayacağını söylüyor. Aynı zamanda yapay zeka hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayacağını da düşünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu