GÜNDEM

Şiir antolojisi üretmek için yapay zeka sistemi kullanılıyor

Yapay zeka sistemi, amatör şairlerin şiirler oluşturmasına yardımcı oluyor.

Güney Koreli CJ OliveNetworks şirketi, yapay zeka sisteminin 9+i adlı bir şiir antolojisi oluşturmaya yardımcı olduğunu duyurdu. Seul merkezli şirketin Oi Writer adlı yeni platformu, çeşitli türlerden 30.000’den fazla şiiri makine öğrenimiyle tamamladı.

CJ OliveNetworks, şirketin yapay zeka sistemiyle oluşturulan bir şiir antolojisi çıkaracağını açıkladı. Ayrıca şirket, AI sisteminin tek bir anahtar sözcükle aynı anda bir şiir taslağı oluşturmak üzere tasarlandığından herkesin şiir oluşturabileceğini kaydetti.

Seul merkezli şirket, AI şiir üretecini başlatmak için bu yıl boyunca 9 şairle çalıştı. Antoloji için CJ OliveNetworks araştırmacıları olan amatör şairlerin şiirlerini de içeren 45 şiir oluşturmak için sistemi kullandılar. Şirketin bu yılın sonlarında YouTube’da yapay zeka tarafından yaratılan sanal bir karakterin şiirleri izleyicilere okuyacağı video klipler yayınlaması planlanıyor.

Bir CJ OliveNetworks yetkilisi, yeni sistemin AI’ın sanatçılar ve diğer yaratıcılar için yararlı işlevler sunduğunu göstermeye yönelik olduğunu söyledi. Uzmanlar, giderek daha fazla sanatçının gelecekte AI teknolojilerini desteklemesini bekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu