GÜNDEM

Shutterstock, AI tarafından oluşturulan sanat eserlerini satmak için OpenAI ile ortak oldu

Shutterstock, müşterilere OpenAI’ın DALL-E AI sanat üreticisine doğrudan erişim sunacak ve katkıda bulunanlara tazminat ödeyecek.

Fotoğraf lisanslama şirketi Shutterstock, DALL-E API kullanarak AI görüntü hizmetleri sağlamak amacıyla OpenAI ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Hizmet kullanıma sunulduğunda firma, müşterilerin metin istemlerine dayalı olarak görüntüler oluşturmasına izin vereceğini açıkladı.

OpenAI ile olan yeni ortaklık, DALL-E’nin AI görüntü oluşturma yeteneğini Shutterstock’a getirerek sitenin müşterileri stok fotoğraf ve sanat kitaplığında bulunması zor yeni görüntüler oluşturabilecekler. Şirket, AI tarafından oluşturulan resimleri geçen ay arşivlerinden kaldırmaya başlayan birkaç fotoğraf ajansından biriydi. Bir Shutterstock sözcüsü, şirketin genel olarak insanların AI tarafından oluşturulan sanatı platformuna yüklemesini yasaklamaya devam edeceğini, ancak OpenAI ile iş birliğinin yeni teknolojiyi etik bir şekilde benimseme girişimi olduğunu söyledi.

Shutterstock açıklamasında, tazminat planının nasıl işleyeceği hakkında daha fazla ayrıntıya yer vermedi ancak katkıda bulunanların hisse alacağı bir gelir payı tazminat modeli üzerinde çalıştığı belirtildi. İki şirket, sanatçılara katkılarını telafi etmek ve fikri mülkiyetleri kullanıldığında telif ücreti sağlamak için Shutterstock Katılımcı Fonu adını verdiği projeyi başlatacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu