GÜNDEM

Rusya fidye yazılımı çetesini tutukladı

Rusya’nın iç istihbarat servisi FSB, dünyanın en büyük fidye yazılımı çetelerinden biri olan REvil’in üyelerinin tutuklandığını açıkladı.

Yabancı kuruluşları hackleyerek bir servet kazanan ve Rusya’ya bağlı birçok grubun en büyük yazılım çetelerinden olan REvil’in kurbanları arasında, dünyanın en büyük sığır eti tedarikçisi olan JBS ve binlerce kurbana erişmesini sağlayan hack yazılım şirketi Kaseya vardı. ABD Hazine Bakanlığı’na göre, Kasım ayında hacker grubu 200 milyon dolardan fazla fidye ödemesi aldı.

Üyelerinin Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde bulunduğuna inanılan grup, ABD makamlarına göre, birçok fidye yazılımı saldırıları ve teknoloji sağlayıcısı da dahil olmak üzere son yıllarda bir dizi yüksek profilli saldırıdan sorumlu tutuluyor. Rusya’nın uzun zamandır takip ettiği yazılım çetesinin, özellikle ABD’deki yabancı hedefleri hacklemek, bilgisayarlarını kilitlemek ve ödemeleri gasp eden gibi birçok suç kaydı bulunuyor.

ABD, Rusya’nın küresel bir sorun olarak fidye yazılımlarına karşı koyma konusundaki ciddiyetine şüpheyle yaklaşırken, Rusya’yı konuyla ilgili 30 ülkenin katıldığı çevrimiçi bir zirvenin dışında bıraktı. ABD yetkilileri ayrıca defalarca Kremlin temsilcileriyle Rusya sınırları içindeki siber suçlular hakkında harekete geçmeleri için bir araya geldi.

ABD’li yetkililer, Beyaz Saray’ın Colonial Pipeline’a yapılan fidye yazılımı saldırısından, tutuklananlarddan birinin sorumlu olduğunu düşündüklerini söyledi. Beyaz Saray yetkilisi, tutuklamayı Biden’ın yazdan bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ülkesindeki siber suçlulara karşı harekete geçmesi ve ABD ile Rusya arasındaki bilgi paylaşımını artırması için yaptıkları baskılara bağladı. FSB yaptığı duyuruda ise soruşturmasının “yetkili ABD makamlarının temyizi” tarafından başlatıldığını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu