GÜNDEM

Pfizer, Omicron aşısının Mart ayında hazır olacağını duyurdu

Yüksek oranda bulaşıcı Omicron COVID-19 varyantını hedefleyen aşı, Pfizer’den gelecek.

Pfizer CEO’su Albert Bourla geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Omicron varyantı ve diğer COVID-19 varyantları için etkili olan bir aşıyı Mart ayında hazır hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Aynı zamanda Pfizer, ülkelerin aşıları istemesi durumunda dozları hazır bulunduracak. Ancak Bourla, varyantları hedefleyen bir aşının gerekli olup olmadığının veya tam olarak nasıl kullanılacağının belirsiz olduğunu dile getirdi. Bourla, özellikle enfeksiyonlara karşı çok daha iyi korumaya sahip olacak bir aşı üretmek istediklerini de ekledi.

Aşı, yalnızca Omicron varyatını değil, aynı zamanda son haftalarda dolaşımda olan diğer varyantlarla da savaşabilecek. Pfizer’in güçlendirici aşılarının ABD genelinde nasıl dağıtmaya başlayacağı ise henüz belli değil.

Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda, ABD başkanının Baş Tıbbi Danışmanı Anthony Fauci yaptığı açıklamada, Omicron’a özgü bir aşıya ihtiyaç görmediklerini söyledi. Hatırlatıcı dozların Omicron’a karşı koruma sağladığını belirten Fauci bu noktada, varyanta özel bir aşıya gerek olmadığını da sözlerine ekledi. Ancak Fauci, yeni varyantla mücadele etmek için insanları destekleyici aşılarını olmaya teşvik etti.

Yakın zamanda İngiltere’de Sağlık Güvenliği Ajansı tarafından yapılan bir çalışmaya göre, hem Pfizer hem de Moderna aşılarının ikinci dozdan 20 hafta sonra, Omicron varyantından kaynaklanan semptomatik enfeksiyonları önlemede yalnızca %10 etkili olduğu bulundu. Bununla birlikte çalışma, iki dozun hala ciddi hastalıklara karşı iyi bir koruma sağladığını ortaya koydu. Ayrıca takviye aşıların diğer varyantların neden olduğu semptomatik enfeksiyonları önlenmesinde yaklaşık %75 etkinliğe sahip olduğu da saptandı. Moderna CEO’su Stephane Bancel de şirketinin sonbaharda hazır olabilecek Omicron’u hedefleyen bir güçlendirici aşı üzerinde çalıştığını söyledi.

Bununla birlikte Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Pfizer-BioNTech’in 12 ila 15 yaş arasındaki çocuklar için COVID-19 aşısının takviye dozlarını onayladı ve şu anda yaklaşık 5 milyon çocuğu aşı için uygun hale getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu