Seyahat

Pandemi koşullarındaki seyahat kaygılarıyla nasıl başa çıkılır?

İngiltere’de yapılan bir araştırma, pandemi koşullarında yapılan seyahat endişelerini ve çözüm önerilerini paylaştı.

Sokağa çıkma yasakları, sınırların kapanması, seyahat kısıtlamaları ve sürekli COVID-19’a yakalanma tehdidi arasında dört duvara bakarak geçen zamandan sonra, tekrar seyahat etmek insanların en önemli öncelikleri arasında yer alıyor. Hepimiz bir sonraki tatilimize özgürce başlayabileceğimiz ve günlük işlerimizin stresinden kurtulmak için biraz zaman geçirebileceğimiz günün hayalini kuruyoruz.

Yine de en iyi zamanlarda bile seyahat sürecinin kendisinin stresli olabileceğini unutmamak gerekiyor. Gelişmiş planlar ve rezervasyonlar yapmak, programları koordine etmek, ideal güzergahları bir araya getirmek ve ardından ulaşım yolculuğunda başarılı bir şekilde gezinmek her zaman sorunsuz bir şekilde ilerlemiyor. Böyle bir durumda, gittiğiniz her yerde ölümcül bir virüsten kaçınmanın, sürekli değişen seyahat kısıtlamalarının ve check-in gereksinimlerinin baskılarını da ekleyince birçok insan seyahate çıkmaktan vazgeçiyor.

Pandemi dönemindeki seyahatin hangi yönlerinin halkı en çok endişelendirdiğini anlamak için İngiltere’deki Corona Test Merkezi, COVID-19 ile ilgili en çok yapılan küresel internet aramaları hakkında veri topladı. Şirket ayrıca, gezginlerin pandemi kaynaklı endişelerini hafifletmelerine, güvenli ve stressiz bir seyahat deneyiminin keyfini çıkarmalarına yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları ve tavsiyeler sunma için psikologlarla birlikte çalıştı.

İnternet arama hacimlerine göre, pandemi dönemi seyahatlerinin en çok merak edilen ilk 10 unsuru, COVID-19 semptomları, PCR testi, sosyal mesafe, hijyen, antijen testi, antikor testi, COVID-19 testlerini bekleme, olumsuz düşünceler, uçak korkusu ve ev test kitleri olarak saptandı.

COVID-19 Belirtileri: COVID-19 semptomları geliştirme olasılığı, genel halk için seyahatin en stres yaratan unsuru gibi görünüyor. Son dakika iptali veya varış yeri karantinası, kimsenin karşılaşmak istediği sonuçlar değil.

PCR Testi: 2021’de uluslararası seyahat için ortak gereksinimler arasında, kalkıştan sonraki 72 saat içinde yapılması gereken seyahat öncesi PCR testi ve varış noktasına indikten sonra, varış sonrası testler bulunuyor. Ayrıca yurt dışındaki test merkezleri, uçuştan sonraki 72 saat içinde varış noktasında yapılması gereken başka bir PCR veya antijen testlerinin yapılmasını şart koşuyor. Aynı zamanda sonuçların uygun zaman dilimlerinde teslim edilmesi de biraz endişeye neden olabiliyor. Seyahatiniz sırasında sorunlarla veya gecikmelerle karşılaşmamak için sertifikalı laboratuvarları araştırmanız ve mümkün olan her yerde testleri önceden planlamanız gerekiyor.

Sosyal Mesafe: Sosyal mesafe, pandeminin başlangıcından bu yana bir zorunluluk haline geldi. Ancak sosyal mesafe, bir uçakta otururken seyahat yolculuğunun bazı bölümlerinde daha zor veya olanaksız olabiliyor. Havayolu şirketlerinin zorunlu kıldığı gibi, onaylanmış ve yüzünüze tam oturan bir maske takmaya devam ederek kendinizi ve başkalarını koruyabilirsiniz.

Hijyen: Sık sık el yıkama ve el dezenfektanı kullanımı halka açık yerlerde viral bulaşmayı önlemenin anahtarı olmaya devam ediyor. Rutin olarak elinizi yıkamayı unutmayın ve kişisel korunma yöntemi olarak her zaman kendi el dezenfektanınızı ve ekstra bir maskeyi yanınızda taşıyın.

Antijen Testi: Hızlı antijen testleri, moleküler bazlı COVID-19 test türleri kadar doğru olmasa da sadece 30 dakikada sonuç veriyor. Sağlık kuruluşlarına göre, virüs parçacıkları üzerinde veya içinde bulunan protein parçalarını tespit ederek çalışırlar. ABD de dahil olmak üzere bazı ülkeler, ülkeye giriş şartlarını yerine getirmek için antijen testlerini kabul ediyor.

Uçak Korkusu: Uçak korkusu, pandemi olsun ya da olmasın, yolcular arasında oldukça yaygın bir endişe kaynağıdır. Özellikle uçağa son bindiğiniz tarihten uzun bir süre geçtikten sonra uçmak, biraz ürkütücü gelebilir. Meditasyon ve nefes egzersizleri, vücudunuzun hissedebileceği stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Meditasyon ve farkındalık uygulamaları, seyahat sırasındaki stres ve endişelerinizi gidermek için mükemmel araçlardır ve zamanla geliştirilmeye devam edebilecek becerilerdir. Uzmanlar ayrıca, sakinleşmeye yardımcı olmak için kısa bir yürüyüş bile olsa herhangi bir fiziksel egzersiz yapmayı tavsiye ediyor.

Endişeli veya stresli bir zihni yatıştırmak için diğer öneriler arasında, hoş duygular uyandırabilen ve beyin için şalter görevi görmesine yardımcı olan rahatlatıcı müzikler dinlemek yer alıyor çünkü müzik motivasyonu artırırken çoklu-duyusal geri bildirimle meşgul olmayı gerektiriyor. Müziğin aynı anda birçok farklı üst düzey beyin işlevinden yararlandığını ve bunun da beynin farklı bölgeleri arasındaki bağlantıları güçlendirdiğini söylüyor.

Uzmanlar ayrıca zihninizi stres ve endişeden uzaklaştırmak için bir bulmacaya ya da kendinizi oyalayacağınız bir işe odaklanmanızı öneriyor. Dikkat, hatırlama ve problem çözme kombinasyonunu gerektiren görevlerle meşgul olmak, bilişsel işlevi sağlıklı tutmanın en ideal yollarından birisidir. Tüm odağınızı dikkat gerektiren bir şeye vermek, zihninizi endişe veya hayal kırıklıklarına dair derin düşüncelere dalma eğiliminden uzaklaştırabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu