GÜNDEM

Pamuk fiyatları son 10 yılın zirvesine ulaştı

Pamuk fiyatları geçtiğimiz haftalarda son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarak pound başına 1,16 dolara yükseldi.

Pamuk fiyatlarındaki tarihi dalgalanma devam ederken büyük pamuk ihracatçılarından Hindistan, yerli ortaklarına yardım etmek için sevkiyatları kısıtlamaya başladı. Tekstil talebinin küresel bir finansal krizden toparlanmasıyla pamuk, pound başına 2 doların üzerine çıktı. Ulusal Perakende Federasyonu Baş Ekonomisti Jack Kleinhenz de pamuklu bir tişörtün fiyatının ortalama 1,50 dolardan 2 dolara yükseldiğini söyledi.

Son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkarak pound başına 1,16 dolara yükselen pamuk fiyatları, 7 Temmuz 2011’den beri görülmeyen seviyelere ulaştı. Emtianın fiyatı bu hafta yaklaşık yüzde 6 arttı ve bugüne kadar da yüzde 47 seviyelerini görmüş oldu.

Artışın sebebi, bir dizi faktörden kaynaklanıyor. Aralık ayında Trump yönetimi, Uygur etnik grubu tarafından zorla çalıştırılarak üretildiği endişeleri nedeniyle ABD’deki şirketlerin Çin’in Batı Sincan bölgesinden gelen pamuk ve diğer pamuk ürünlerini ithal etmesini engellemişti. Biden yönetiminde de yürürlükte kalan karar, şimdi Çinli şirketleri ABD’den pamuk almaya, bu pamukla Çin’de mal üretmeye ve ardından ABD’ye geri satmaya zorluyor. Kuraklıklar ve sıcak hava dalgaları da dahil olmak üzere aşırı hava koşulları, dünyanın en büyük emtia ihracatçısı olan ABD’deki pamuk mahsullerini de yok etti. Hindistan’daki yetersiz muson yağmurları da ülkenin pamuk üretimine zarar verdi.

Perakendeciler, proaktif olarak indirim kanallarından uzaklaşarak ve fazla envanteri kaldırarak bir fiyatlandırma gücüne ulaştılar. COVID-19 salgını, şirketlerin bu değişimi hızlandırması için bir “örtü” görevi gördü. Devam eden tedarik zinciri darboğazları da stokların sıkılaştırılmasında rol oynadı. Bu dinamik, maliyetleri o kadar artırdı ki işletmeler fiyatları sürekli yükseltiyor ve tüketiciler de hala satın alıyor.

Credit Suisse analisti Michael Binetti envanterin rasyonel, marjların da güçlü kalacağını ve perakendecilerin 10 yıldan fazla bir süredir yapabildiklerinden daha büyük ve daha tutarlı fiyat artışlarını zorlayabileceklerini belirtti. Pamuk enflasyonunun geçici olacağını düşünen analist, artan pamuk fiyatları nedeniyle perakende hisse senetlerine dair herhangi bir endişeyi veya geri çekilmeyi abartı olarak gördüğünü söyledi.

UBS analisti Robert Samuels ise yükselen emtia fiyatlarından en fazla etkilenmesini beklediği perakendecilerin denim konusunda uzmanlaşmış perakendeciler olduğunu söyledi. Pamuk; kot pantolon ve diğer denim ürünlerini yapmak için kullanılan hammaddelerin yüzde 90′ından fazlasını oluşturuyor.

Gelecek yılın ilk yarısı boyunca ürün maliyetlerinin çoğunun düşük tek haneli enflasyonla müzakere edeceği, yılın ikinci yarısında ise orta tek haneli bir artış göstereceği bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu