Bilim

Oxford araştırmacıları HIV aşısı için denemelere başladı

Oxford Üniversitesi, HIV varyantlarını hedefleyen yeni bir mozaik aşının Faz I denemesini geniş bir yelpazede başlattı.

Avrupa AIDS Aşı Girişimi’nin (European Aids Vaccine Initiative) bir parçası olan HIV-CORE 0052 çalışması, yüksek enfeksiyon riski altında olmayan 18 ila 65 yaşları arasındaki 13 HIV negatif yetişkin üzerinde başladı. Denemenin ilk adımında katılımcılara HIVconsvX aşısı olarak bilinen bir doz aşı ve ardından dört hafta sonra bir doz daha verilecek. B hücreleri tarafından üretilen antikorları uyarmak için tasarlanmış diğer HIV aşı varyantlarının aksine HIVconsvX aşısı, bağışıklık sisteminin T hücrelerini uyarıyor ve onları HIV’in yüksek oranda korunmuş ve savunmasız bölgelerini hedefliyor.

Etkili bir HIV aşısının 40 yılda bir bulunduğunu söyleyen Oxford araştırmacılarına göre, bu yeni aşı stratejisi hem HIV negatif bireylerde önleme hem de HIV ile yaşayan insanlarda tedavi için bir ilk olma özelliği taşıyor. Araştırmacılar ayrıca, tespit edilemeyen HIV viral yükünün cinsel yolla bulaşmayı önlediğine dair güçlü kanıtlar olduğunu belirtiyor. Yeni HIV enfeksiyonlarındaki düşüş hızının, 2016 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen hızlı takip hedefine ulaşamadığını da dile getiriyorlar ve 2020’de yılda 500 binden az yeni enfeksiyon vakası saptandığını da ekliyorlar.

Araştırmacılar, Antiretroviral ile tedavi ve önlemeyi artırmanın bir HIV-1 aşısı için en iyi çözüm olduğunu ve muhtemelen AIDS salgınını sona erdirmek için önemli bir bileşen olmaya devam edeceğini söylüyor.

Çalışmanın ilk denemeleri İngiltere’de yapılacak olsa da araştırmacılar Avrupa, Afrika ve ABD’de de benzer HIV aşısı
denemelerine başlamayı planlıyor. Oxford araştırmacıları, HIV-CORE 0052 denemesinin sonuçlarının Nisan 2022’ye kadar rapor edilmesini de bekliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu