GÜNDEM

Otonom araçlar için daha fazla güvenlik önlemleri alınacak

ABD işçi sendikaları ve bir tüketici güvenliği savunucusu, otonom araç sayısı artmadan daha fazla ek önlemler alınmasını talep etti.

ABD Ulaştırma ve Altyapı komitesi duruşmasındaki yasa koyucular, otonom araçlarla ilgili endişeleri dile getirirken, bu teknolojinin yaşanabilecek kazaları önlemeye yardımcı olabileceğini de söylediler. Karayolu ve Araç Güvenliği Savunucuları Başkanı Cathy Chase de minimum performans standartlarını savunurken güvenliği sağlamak adına yeni düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti. Otonom Araç Endüstrisi Derneği (AVIA) endüstri grubunun genel danışmanı Ariel Wolf ise bu konuda yasa koyuculara otonom araçların güvenli olduğunu, aynı zamanda yolları da daha güvenli hale getirdiğini söyledi.

Otonom araçların kullanımını hızlandırmaya ve engelleri hafifletmeye yönelik mevzuat yıllardır bekletiliyor. ABD güvenlik düzenleyicileri bu konuda, Tesla’nın sürücü yardım sistemi Autopilot’u içeren bir dizi kazayı da araştırıyor. Öyle ki düzenleyicilerin baskısıyla Tesla, araçların düşük hızlarda tamamen durmadan yasadışı olarak bir dur işaretinden geçmesine izin veren “Beta” özelliğini devre dışı bırakmayı kabul etti.

Bununla birlikte, Amerika Ulaştırma İşçileri Sendikası Başkanı John Samuelsen, yasa koyuculara ABD’nin otonom araçlarda güçlü güvenlik standartları oluşturması ve uygulaması gerektiğini söyledi. Samuelsen, bağımsız federal güvenlik düzenleyicileri tarafından düzgün bir şekilde değerlendirilmeyen ve incelenmeyen otonom araç teknolojilerinin, kendi sınırlarını aşmak için riskli özelliklerle tasarlanmış teknolojilerden şüphe etmek gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan, komitenin tamamına başkanlık eden ABD temsilcisi Peter DeFazio, 36 eyalette 80’den fazla şirket tarafından test edilen 1.400’den fazla otomatik araç olduğunu söyledi. DeFazio, otonom araçların güvenlik avantajlarından yararlanmak için düzenleyicilerin bu süreçte endüstriyi sorumlu tutmak ve AV’lerin daha güvenli yollar için üzerlerine düşeni yapmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca düzenleyicilerin endüstrinin denetimsiz kalmasına izin verdiğinde güvenlik adına riskli kararlar aldığını da sözlerine ekledi. Birçok yasa koyucu ise sürücüsüz araçların yol güvenliğini tehlikeye atıp atmayacağı konusunda kararsız olduğunu dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu