GÜNDEM

Otonom araç işine gireceğini açıklayan Apple’ın hisseleri rekor kırdı

Cuma günü rekor seviyede kapanan teknoloji devinin hisseleri %1,7 oranında değer kazanırken, hisse başına 160,55$’dan işlem gördü.

Otonom aracını 2025 yılına kadar yetiştirmeyi hedefleyen Apple’ın elektrikli araç sektörüne girmesi, Cupertino merkezli şirketi Tesla’nın yanı sıra, Rivian ve Lucid Motors gibi gelişmekte olan oyuncular ve fosil yakıtlardan uzaklaşan geleneksel otomobil üreticileri ile rekabete sokabilir. Öyle ki geçtiğimiz günlerde en büyük halka arzlarından birini gerçekleştiren Rivian, otomobil üreticileri Ford ve General Motors’un piyasa değerini hızla aşmıştı.

Yatırım Bankası Morgan Stanley’nin Apple analisti Huberty, otonom araçların Apple için yepyeni bir çabayı temsil ederken, şirketin yeni pazarlardaki konumuna ve dikey entegrasyon yeteneklerine başarı getireceğini belirtti. Ayrıca, Apple’ın hisse senedi üzerinde bir satın alma derecesine sahip olduğunu ve otonom araçların şirketin gelirini ve piyasa değerini ikiye katlayabileceğini de söyledi. Daha şimdiden bu yıl hisse değerini %21 artarak şirketin piyasa değerini de 2,6 trilyon dolara yükselten bu gelişme, Huberty’nin söylemlerini destekler nitelikte.

Morgan Stanley’den Tesla analisti Adam Jonas ise Apple’ın arabasını “ultimate EV bear case” olarak nitelendirdi ve Tesla’nın uzay işlerine girişini otomobil endüstrisi için net bir olumsuzluk olarak değerlendirdi. Jonas, sayısız yasal ve teknolojik engel nedeniyle tam otonom araçların ABD’de benimsenmesinin yavaş olacağını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu