GÜNDEM

Orman yangınları rekor düzeyde karbon emisyonu üretti

Copernicus Atmosfer İzleme Servisi, iklim değişikliğinin daha yoğun orman yangınları ürettiğini ve bunun da daha yüksek CO2 seviyeleri yaydığını söylüyor.

Avrupa Birliği’nin Copernicus Atmosfer İzleme Servisi yaptığı açıklamada, iklim değişikliği nedeniyle kötüleşen orman yangınlarının bu yıl Sibirya, ABD ve Türkiye’nin bazı bölgelerinde rekor miktarda karbon emisyonu ürettiğini aktardı. Yoğun ve uzun süreli alevler, tahmini olarak toplamda 1,76 milyar ton karbon salınımı yaydı. Öyle ki bu rakam, ABD’nin yıllık karbon emisyonunun dörtte birinden fazlasına eşdeğer düzeyde.

Copernicus’a göre, Kuzeydoğu Sibirya, Türkiye ve batı ABD’deki Saha Cumhuriyeti 2021’de en yüksek orman yangını emisyonlarını kaydetti. Orman yangınları Arnavutluk, Cezayir, Yunanistan, İtalya, Kuzey Makedonya, İspanya ve Tunus’u da oldukça kötü etkiledi.

Copernicus’tan bilim insanı Mark Parrington da yıl sonu yaklaşırken, geniş bölgelerin yoğun ve uzun süreli orman yangını faaliyeti yaşadığını, bunların bazılarının son 10 yılda gözlemlenen en büyük seviyedeki yangınlar olduğunu belirtti.

İnsan kaynaklı iklim değişikliği, dünya genelinde daha yüksek sıcaklıklara ve daha kuru koşullara neden oluyor ve bu da daha uzun ve daha yoğun orman yangınlarına yol açıyor. Öyle ki kayıtlara göre 2020 yılı en sıcak yıllarından biri oldu ve 2021 yılının da şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıllar arasında yer alması bekleniyor.

Temmuz ayında, Kuzey Kaliforniya’da Dixie yangını başladı ve yangın üç aydan fazla sürdü. Bu yangın eyalet tarihindeki en büyük ikinci orman yangını oldu. Kaliforniya, Kanada ve Kuzeybatı ABD’deki yangınlar bu yıl yaklaşık 83 milyon ton karbon salınımına neden oldu ve alevlerden çıkan duman bulutları Atlantik Okyanusu’nu geçerek Avrupa’nın geniş bölgelerine kadar ulaştı. Doğu ve orta Akdeniz çevresindeki birçok ülke de yaz boyunca yüksek konsantrasyonlarda ince partikül madde ve bozulmuş hava kalitesine yol açan birkaç gün süren yoğun orman yangınlarına maruz kaldı. Temmuz ayında Türkiye’de çıkan yangınlar ise geniş çaplı tahliyelere yol açtı ve binlerce hayvanın ölümüne neden oldu.

Parrington, küresel ısınmanın neden olduğu daha kuru ve daha sıcak bölgesel koşulların bitki örtüsünün yangın riskini artırdığını belirtti. Ayrıca, 2021 itibarıyla iklim değişikliğinin, ne yazık ki orman yangınları için daha ideal ortamlar sağladığını da ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu