GÜNDEM

Oppo’nun yeni teknolojisi şarj etmede devrim yaratacak

Bu yeni teknoloji, telefonunuzun yalnızca dokuz dakika içinde tamamen şarj olmasını sağlayacak.

Dünyanın en büyük dördüncü telefon firması olan ve bünyesinde OnePlus, Realme ve Vivo markalarını da bulunduran Çinli telefon üreticisi Oppo, telefon şarj süresi konusunda tüm rakiplerini geride bırakacak bir yeniliğe imza atıyor. Şirket bu yeni teknolojiyle, pillere zarar vermeden telefon şarj süresini dokuz dakikada tamamlama imkanı sağlayacak.

Geçtiğimiz hafta Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde görücüye çıkan yeni teknolojisi için Oppo, 2014 yılından beri çalışmalarını sürdürüyor. Yeni şarj teknolojisi telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer aygıtlar tarafından kullanılan standart USB Güç Dağıtımı ve PPS protokollerini de destekleyecek. Test denemelerinde bir pilin, 1.600 tam şarj döngüsünden sonra kapasitesinin %80’ini koruduğu kaydedildi. Böylelikle akıllı pil sağlığı algoritması sayesinde şarj gücü en yüksek seviyeye taşınabiliyor.

Oppo‘nun kullandığı pil tasarımı, pilin elektrotları üzerinde onları bozulmaya karşı koruyan dayanıklı Katı Elektrolit Arayüzü (SEI) içeriyor. Böylece pil şarj olurken SEI katmanını sürekli olarak onaran elektrolit formül sayesinde pilin performansını iyileştiriyor ve ömrünü uzatıyor. 150 watt şarj sisteminden yararlanan ilk telefon, Nisan-Haziran döneminde çıkacak bir OnePlus cihazı olacak.

Oppo’nun İngiltere Ürün Müdürü Neil Monger, sadece hızlı şarj teknolojisi geliştirmenin dışında aynı zamanda müşteriler için güvenli bir şarj deneyimi sunmak istediklerini söyledi. Monger, ilgili güvenlik önlemleri alınmadan bir pile daha fazla güç vermenin, pilin zamanla daha hızlı bozulmasına ve daha uzun vadeli pil hasarına neden olacağını belirtti. Bunu önlemek için de bu teknolojiyi sürekli olarak test ettiklerini dile getirdi. Buna bağlı olarak Monger, SuperVooc’un yeni sürümlerinde şarj durumunu gerçek zamanlı olarak izlemek için telefona kurulu 13 sıcaklık sensörünün bulunduğunu ve bunun da aşırı ısınma olasılığını azalttığını ekledi.

Bu yeni teknoloji, hızlı şarj ve uzun pil ömrü mobil cihazlar için önemli bir satış noktası olan Apple ve Samsung’u da harekete geçirdi. Teknoloji devi iki şirketin şimdilerde hızlı şarj ve uzun ömürlü piller üzerinde çalışmalar yaptığı söyleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu