GÜNDEM

Okyanus keşfi için yapay zeka desteği

Ocean Vision AI projesi, okyanus görüntülerinin işlenmesini hızlandırmak ve okyanus kaynaklarının etkin yönetimini sağlamak için yapay zekanın gücünden yararlanacak.

Monterey Bay Akvaryum Araştırma Enstitüsü’nden (MBARI) bir grup bilim insanı, otonom araçlar ve okyanus sensörlerinden elde edilen büyük miktarda sualtı verilerinden algoritmalar geliştirmek için yapay zeka kullanıyor.

Ocean Vision AI, bir makine öğrenimi platformu oluşturuyor. Ayrıca küresel olarak entegre bir hizmet ağı, araçlar ve çeşitli kullanıcı topluluğu ile sualtı görsel verilerinin işlenmesine yardımcı oluyor. Ocean Vision AI’ın kapsamı, veri toplama ve işleme boru hatlarının da ötesine geçiyor. Bu proje aynı zamanda, makine öğrenimi modellerini geliştirmeye yardımcı olabilecek bir okyanus meraklıları topluluğu oluşturmak için bir video oyunu geliştirecek.

Ulusal Bilim Vakfı, etkin deniz yönetimini sağlamak için okyanus video ve görüntülerinin işlenmesini ve bunlara erişimi hızlandırmak için yapay zeka ve makine öğreniminden yararlanan yeni bir program olan Ocean Vision AI için MBARI’ye 5 milyon dolar verdi.

Okyanus robotları için algoritmalar oluşturmak amacıyla mevcut görüntüler kullanılıyor. Araştırmacılar ne kadar çok görüntü toplanırsa algoritmaların o kadar iyi olacağını söylüyor. Teknolojinin ayrıca bilim insanlarının iklim değişikliğinin etkilerini veya okyanusa yönelik diğer tehditleri izlemesine izin verdiğini de vurguluyorlar.

Proje ekibi ayrıca bir video oyunu da geliştiriyor. Pokémon Go, araştırmacıların okyanus keşfi için yaratmak istediğini söylediği etkileşimli oyun türünün bir örneği. Video oyununun gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor. Oyuncuların amacının, bilgi bankasına katkıda bulunurken aynı zamanda okyanusu keşfetmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu