Teknoloji

NFT furyası yayılıyor

NFT içinde resim, ses, video ya da fiziksel bir varlığın dijital karşılığı bulunan ‘benzersiz dijital varlık’ çılgınlığı giderek yayılıyor.

Temeli 2017 yılında Ethereum ile atılan NFT yani Non-Fungible Token çılgınlığı son aylarda giderek yükselen bir trend haline geldi. Özellikle 2021 yılının başlarından itibaren ağırlıklı olarak dijital sanat eserleri için kullanılmaya başlanan NFT aynı zamanda interakif oyunlar, spor ve koleksiyon kartları gibi alanlarda kullanılıyor.

NFT’yi diğer kripto para gibi dijital varlıklardan ayıran önemli bir fark bulunuyor: Eşsiz olması. Bu yüzden örneğin, internette bulabileceğiniz ve ücretsiz olarak paylaşabileceğiniz bir resimi NFT olarak kayıt altına alarak eşsiz bir varlık olarak satabiliyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde Christie’s Müzayede Evi’nde 69 milyon dolara satılan Beeple’ın bir eseri dikkatlerin NFT’ye çevirilmesine yol açtı. Zira konu olan satışta ortada fiziksel bir ürün bulunmuyordu. Beeple’ın çalışmasının neden bu kadar değerli hale geldiğini birkaç faktör açıklıyor. Birincisi sanatçının sosyal medyada yaklaşık 2,5 milyon takipçisi olan geniş bir hayran kitlesi var ve son derece üretken: Winkelmann “Everydays” adlı bir projenin parçası olarak her gün yeni bir dijital sanat eseri oluşturuyor ve yayınlıyor. Proje şu anda 14. yılında.

NFT’nin bu şekilde duyulup yayınlaşmasından sonra dünyanın birçok yerinde benzer dijital varlıkların satışı başladı. Türkiye’de Cüneyt Özdemir bir Twitter mesajını satarken sunucu Saba Tümer de meşhur kahkahasını NFT olarak sattığını duyurdu.

Benzer satışlar tüm hızıyla devam ediyor. Örnek vermek gerekirse; 19 Şubat’ta, Nyan Cat’in animasyonlu bir Gif’i 500 bin dolardan fazla bir rakama satıldı. Birkaç hafta sonra müzisyen Grimes, dijital eserlerinin bir kısmını 6 milyon dolardan fazla bir rakama NFT olarak sattığını açıkladı.

Satılan şeyler sadece sanat eserleri değil. Örneğin, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, platformda attığı ilk mesajını 2,5 milyon dolara NFT olarak sattı.

NFT’nin balon olduğunu düşünenler de var

NFT ile eserlerinden birini rekor fiyata satan Beeple takma adlı Mike Winkelmann bile bu furyanın balon olabileceği konusunda endişeler taşıyor.

BBC’ye açıklamalarda bulunan eski Christie müzayedecisi Charles Allsopp, NFT satın alma kavramının “anlamsız” olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Orada olmayan bir şeyi satın alma fikri tuhaf.”

NFT furyası bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bitcoin ve benzeri dijital para birimlerinin popüler olduğu bugünlerde benzer altyapıyı kullanan NFT yeni bir dönemi başlatacak gibi görünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu