GÜNDEM

NASA’dan uzay merkezlerine büyük yatırım

NASA, ticari uzay istasyonları geliştirmek amacıyla Blue Origin, Northrop Grumman Corp ve Nanoracks’a 415,6 milyon dolar bağışladığını duyurdu.

Birkaç şirketin kısa uçuşlarla uzaya turist göndermesiyle NASA, yeni sektörü yakalama girişimlerine başladı. Amerikan uzay ajansı, özel sektöre ait bu uzay hedefini geliştirmek için milyarder Jeff Bezos’un Blue Origin’ine, Northrop Grumman Corp’a ve Nanoracks’a toplamda 415,6 milyon dolar verdi. Bu uzay destinasyonları, sadece gezegen dışında bir araştırma laboratuvarı olmaktan daha fazla amaca hizmet eden ticari uzay istasyonları olacak.

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan diğer platformlara geçiş yaparak, alçak Dünya yörüngesinde bir ABD varlığını sürdürmeyi amaçlayan NASA’nın bu yatırımları, hem hükümet hem de özel sektör için kullanılabilecek ticari, bağımsız uzay istasyonlarının gelişimini de teşvik edecek.

Uzay ajansı bu kapsamda, bu on yılın ikinci yarısında faaliyete geçecek ve düşük Dünya yörüngesinde inşa edilecek uzay istasyonu Orbital Reef’i geliştirmek için Sierra Space ile ortaklık yapan Blue Origin’e 130 milyon dolar verdi.

Houston merkezli Nanoracks ise Voyager Space ve Lockheed Martin iş birliğiyle Starlab olarak bilinen ticari bir alçak Dünya yörüngesi inşa etmek için 160 milyon dolarla en büyük yatırımı aldı. 2027’de başlayacak operasyonlarla Starlab, dört astronota göre tasarlanacak ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na eşdeğer güce, hacme, kargo ve yükler için robotik bir kol ile bir araştırma laboratuvarına sahip olacak.

Northrop Grumman Corporation da bilim, turizm, endüstriyel deneyler ve altyapı inşası dahil olmak üzere, genişletilmiş yetenekler için bir temel modül sağlamak üzere NASA’dan 125,6 milyon dolar aldı. Bu Uzay Yasası Anlaşması, Northrop Grumman’ın ayrıntılı ticarileştirme, operasyonlar ve yetenekler planının yanı sıra, uzay istasyonu gereksinimleri, görev başarı kriterleri, risk değerlendirmeleri, temel teknik ve pazar analizi gereksinimleri ve ön tasarım faaliyetleri sağlamasına olanak sağlayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu