GÜNDEM

NASA, uzay aracı DART ile Dünya’yı koruyacak

Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden havalanacak Falcon 9 roketi, birbirini yakından takip eden bir çift asteroidi hedef alacak.

Uzay aracının asteroide çarpmasını sağlayarak rotasından saptırmak için çalışmalar yapan NASA, bugün DART’ın görevini başlatacak. 325 milyon dolarlık görev, gelecekte Dünya’yı potansiyel asteroid çarpışmalarından koruyabilecek bir gezegen savunma stratejisinin test edildiği ilk örneği sunacak.

Çift Asteroid Yönlendirme Testi’nin kısaltması olan DART görevi, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nde başlayacak. Uzay aracı, bir SpaceX Falcon 9 roketinin üzerinde yörüngeye girecek. Daha sonrasında, neredeyse bir yılını Dünya’dan 11 milyon km daha uzakta bir asteroid sistemine yolculuk yaparak geçirecek. Görevin hedefi, yaklaşık 780 metre çapında olan Didymos adlı büyük bir asteroidin yörüngesinde dönen 160 metre çapındaki bir asteroid olan Dimorphos.

NASA’ya göre, ne Dimorphos ne de Didymos gezegen için bir tehdit oluşturmuyor ancak bilim insanları, uzay aracının bir asteroide çarpmasının uzaydaki hareketini etkili bir şekilde değiştirip değiştiremeyeceğini test etmek istiyor.

Gezegen bilimci Nancy Chabot, Dünya’daki teleskopların Didymos ve Dimorphos’u incelediğini ve daha küçük meteorların daha büyük olanın etrafında her 11 saat 55 dakikada bir çevrelediğini gözlemlediğini söyledi. Chabot ve meslektaşları, kozmik çarpışmanın Dimorphos’un yaklaşık 12 saatlik yörüngesini değiştirip değiştiremeyeceğini görmek istiyor. Önümüzdeki sonbaharda, DART uzay aracının yaklaşık 24.000 km/s hızla Dimorphos’a çarpmasını sağlayacak olan NASA, manevranın asteroidin yörüngesinin hızını sadece yüzde birlik bir oranda değiştireceğini tahmin ediyor.

Gelecekte, Dünya ile çarpışma rotasında büyük bir uzay kayası bulunursa, DART görevi gibi testler NASA’nın tehdide yanıt vermesine yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu