GÜNDEM

NASA, Dünya’da 50’den fazla metan ‘süper yayıcı’ bölge tespit etti

NASA bu çalışmanın, güçlü sera gazıyla mücadeleye yardımcı olabilecek bir gelişme olduğunu açıkladı.

NASA, tozların iklimi nasıl etkilediğini araştırmak için tasarlanmış bir araç kullanarak, dünya çapında büyük metan seviyeleri yayan 50’den fazla nokta belirledi. Çalışmanın, Dünya Yüzeyi Mineral Toz Kaynak Araştırması’nın (EMIT) havadaki tozun iklim üzerindeki etkilerinin anlaşılmasını sağlamak için tasarlandığı söylendi.

​Heyecan verici yeni gelişme, araştırmacıların yalnızca metan sızıntılarının nereden geldiğini daha iyi belirlemelerine yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda nasıl hızlı bir şekilde ele alınabilecekleri konusunda fikir verecek. Öyle ki Temmuz ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kurulan ve bir futbol sahası kadar küçük alanlara odaklanabilen EMIT, metan varlığını tespit etme kabiliyetini göstermişti.

NASA, şimdiye kadar Orta Asya, Orta Doğu ve Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde 50’den fazla metan gazı “süper yayıcı” tespit edildiğini belirtti. Bunların çoğu fosil yakıt, atık veya tarım sektörleriyle bağlantılı çıktı. NASA’nın kıdemli iklim danışmanı Kate Calvin, EMIT’in ek metan tespit yeteneğinin iklim değişikliğine katkıda bulunan sera gazlarını ölçmek ve izlemek için dikkate değer bir fırsat sunduğunu söyledi.

EMIT metan çabalarına liderlik eden Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir araştırma teknoloji uzmanı olan Andrew Thorpe, EMIT tarafından tespit edilen bazı metan dumanlarının şimdiye kadar görülen en büyükler arasında olduğunu söyledi. Aynı zamanda NASA, New Mexico’daki Carlsbad’ın güneydoğusunda, dünyanın en büyük petrol sahalarından biri olan Permiyen Havzası’nda yaklaşık 3,3 kilometre uzunluğunda bir metan bulutunun tespit edildiğini de ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu