GÜNDEM

Mısır firavununun mumyası ilk kez dijital olarak açıldı

Mısırlı bilim insanları, Kral Amenhotep I’in mumyalanmış vücudunu gelişmiş X-ray teknolojisi ve bilgisayarlı tomografi taraması kullanarak açtılar. 

MÖ 1525’ten 1504’e kadar hüküm süren Amenhotep I’in mumyası, 140 yıl önce Deir el-Bahari’deki bir bölgede bulundu. Ancak arkeologlar, mumyanın yüz maskesini ve bandajlarını korumak için onu açmaktan kaçındılar. Bu nedenle ekip, Amenhotep I’i dijital olarak açmak için üç boyutlu BT (bilgisayarlı tomografi) kullandı.

Bununla birlikte, Amenhotep’in mumyası daha önce 11. yüzyılda mezar soyguncularının neden olduğu hasarı onarmak isteyen rahipler tarafından açılmıştı. Ancak Amenhotep’in bedeni modern çağ boyunca mumyalanmış haliyle kaldı.

Bulgular geçtiğimiz günlerde Kahire Üniversitesi tıp bölümünde radyoloji profesörü olan Hawass ve Dr. Sahar Saleem tarafından ortaklaşa yazılan bir çalışma ile yayınlandı. Araştırmacılar tarama teknolojisini kullanarak antik kralın yüzünü görebildiler. Çalışmadan elde edilen 3 boyutlu görüntüler, Amenhotep’in yüz özelliklerinin eski Mısır’ın 18. hanedanlığının ilk firavunu olan babası I. Ahmose’ninkilere benzediğini, dar bir çenesi, küçük bir dar burnu, kıvırcık saçları ve hafifçe çıkıntılı üst dişleri olduğunu ortaya koydu. Ayrıca araştırmacılar, mumyanın kemiklerinin analizine dayanarak ölüm anında yaklaşık 35 yaşında ve sağlıklı olduğu bilgisine de ulaştılar.

Dr. Saleem taramaların, Amenhotep’in öldüğü sırada fiziksel durumunun çok iyi olduğunu ve sağlıklı olduğunu gösterdiğini, hastalığa bağlı herhangi bir yara veya şekil bozukluğu belirtisi olmadığını söyledi. Bu nedenle, bir enfeksiyon veya virüs sonucu ölmüş olacağını düşündüklerini belirtti. Dr. Saleem, mezar soyguncularının neden olduğu ölüm sonrası hasar nedeniyle ölüm sebebini tam belirleyemediklerini de dile getirdi.

Ek olarak, Dr. Saleem ve yardımcı yazarı Zahi Hawass, Amenhotep’in cesedinin 11. yüzyılda yeniden sarıldığı ve böylece defin ekipmanının yeniden kullanılabileceği yönündeki ilk teorilerini çürütmüş oldu.

Çalışmada ayrıca modern krallığın Tutankhamun ve II. Ramses gibi krallarının çoğundan farklı olarak mumyalama işlemi sırasında Amenhotep I’in beyninin çıkarılmadığı ve 30 muska ve altın boncuklu bir kemerle gömüldüğü ortaya çıktı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu