GÜNDEM

Mercedes’ten yeni yüzde 100 elektrikli SUV: EQB

Mercedes-Benz yeni nesil yüzde 100 elektrikli SUV modeli EQB’yi Çin’in Şangay şehrinde düzenlediği bir etkinlikle tanıttı.

Alman otomobil devi Mercedes-Benz’in yüzde 100 elektrikli otomobil ailesi EQ giderek büyüyor. Aileye yeni katılan EQB modeli markanın SUV kategorisindeki seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Markanın C sınıfı kategorisindeki SUV modeli olan EQB, isteğe bağlı olarak 7 koltukla satın alınabiliyor. Mercedes’in GLB modeli baz alarak geliştirilen EQB, yüzde 100 elektrikli bir altyapıyla geliyor.

Aracın tasarımına baktığımızda ise karşımıza EQ ailesinin geleneksel tasarımı çıkıyor. Gündüz farları kaputun uç kısmında devam ederken Mercedes logosu da devasa bir şekilde en ızgara üzerinde yer alıyor. Tavan rayları da bulunan EQB heybetli yapısı ve tasarımı ile dikkat çekiyor.

İlk etapta Çin’de satışa sunulacak olan otomobilin bu yılın son aylarına doğru Avrupa pazarında da satışa sunulması bekleniyor. Mercedes EQB 2022 yılından itibaren ABD pazarında da satışa sunulacak.

Aracın teknik özelliklerine baktığımızda karşımıza 66.5 kWh gücünde bir batarya çıkıyor. Bu bataryanın sunduğu menzil ise WLTP standartlarına göre 419 km olarak açıklandı.

Otomobilde üç sıra koltuk seçeneği de yer alıyor. Bu üçüncü sıra daha çok çocukların oturması için tasarlanmış ve aracın bagaj kısmında yer alıyor.

Çin’deki adı EQB Night olacak olan aracın bataryalarının yüzde 10’dan yüzde 80’e 30 dakika içinde şarj olabildiği de açıklandı.

EQ ailesini her geçen gün yeni modellerle zenginleştiren Mercedes’in önümüzdeki aylarda yeni modellerini de tanıtması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu