GÜNDEM

Mercedes-Benz, yeni nesil otomatik sürüş sistemleri için Luminar ile ortaklık kuruyor

Mercedes-Benz ve sürücüsüz sensör üreticisi Luminar, yeni nesil araçlar için otoyollarda tam otomatik sürüşü mümkün kılmak amacıyla ortaklık kurdu.

Otomotiv devi Mercedes-Benz ve Luminar Technologies, binek otomobiller için geleceğin otomatik sürüş teknolojilerinin geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla bir ortaklık duyurdu. Luminar ile yapılan yeni ortaklık, Mercedes-Benz’in binek otomobiller için en iyi teknoloji ortakları ve tedarikçileri ağını sürekli genişletme politikasının altını çiziyor. Bu ortaklığın amacı, Luminar’ın temel lidar teknolojisini endüstrileştirmek ve seri üretim Mercedes-Benz araçlarına entegre etmek amacıyla kullanmak olacak. Mercedes-Benz, geliştirme döngülerini kısaltarak ve teknoloji ortaklıklarını güçlendirerek araçlarının en güncel teknolojilere sahip olmasını sağlamaya çalışıyor.

Luminar’ın Kurucusu ve CEO’su Austin Russell, bu ortaklığın tüketici araçlarında önemli ölçüde artan güvenlik ve otonom sürüş işlevlerinin bilimkurgudan ana akıma nasıl geçtiğini gösteren endüstride bir dönüm noktası olacağını söyledi. Mercedes-Benz’in otomotiv yeniliği, güvenlik, lüks ve kalite ile eşanlamlı markasıyla sektör için her zaman teknolojik bir lider olduğunu da vurguladı. Ortaklığın bir parçası olarak Mercedes-Benz, Luminar’a sürekli ürün iyileştirme ve güncellemeler için veri odaklı bir geliştirme yaklaşımı sunacak.

Güvenlik, neredeyse 70 yıldır aktif ve pasif araç güvenlik önlemlerinin geliştirilmesinde hızı belirleyen Mercedes-Benz markasının temel unsurudur ve bu, yalnızca Mercedes sürücülerinin değil, aynı zamanda diğer yol kullanıcılarının da yararınadır.

Gelişmiş Sürüş Yardım Sistemleri, birçok günlük durumda hayatı çok daha kolay hale getirebilir. Gelişmiş sistemler hız sabitleyici, mesafe kontrolü, direksiyon ve şerit değiştirme için uygun yardım sağlar. Drive pilot sistemi ile Mercedes-Benz, müşterilere koşullu otonom sürüş (SAE Seviye 3) sunacak ve böylece aracına yeni bir lüks segmenti de ekleyecek. Mercedes-Benz’in Aralık 2021’de, SAE Seviye 3 için uluslararası geçerli sistem onayını alan dünya çapındaki ilk otomotiv üreticisi olması, otomotiv sektörü gelişiminde bir dönüm noktası oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu