GÜNDEM

Mastercard, kartlarındaki manyetik şeritleri kaldırıyor

Sektörün çip ve temassız ödeme gibi eğilimlerine ayak uyduran Mastercard, 2033 yılına kadar kartlarındaki manyetik şeritleri tamamen kaldıracak.

Ödeme sektörü, çipler ve temassız ödemeler gibi daha güvenli veya uygun alternatiflere doğru ilerliyor. Mastercard da bu eğilime yanıt vermek üzere, önümüzdeki on yılda kredi ve banka kartlarında manyetik şeritlerin kullanımını aşamalı olarak kaldıracağını duyurdu. Şirket, 1960’lara dayanan teknolojiyi aşamalı olarak kaldıran ilk ödeme ağı olacağını söyledi.

Geçişin 2024’te başlayacağını söyleyen Mastercard’a göre, Avrupa gibi çipli kartların zaten yaygın olarak kullanıldığı bölgelerde yeni kartlarda şerit artık gerekli olmayacak. Çip ödemelerinin benimsenmesinin daha yavaş olduğu ABD’de ise geçiş 2027’de başlayacak. 2029’dan itibaren manyetik şeritli yeni Mastercard banka veya kredi kartları gelmeyecek. 2033 yılında da tamamen ortadan kalkmış olacak.

Manyetik şeritler, kasiyerlerin kart ayrıntılarını kaydetmek için kullanmak zorunda olduğu baskı makinelerine göre büyük bir gelişmeydi. Ancak 1990’larda, kart sahibi ayrıntılarının kartlara gömülü küçük entegre devre çiplerinde daha güvenli bir şekilde tutulmasının yolunu açan küresel EMV çip standardı tanıtıldı. Günümüzde, yüz yüze kart işlemlerinin yüzde 86’sında küresel olarak EMV çipleri kullanıyor. Bunlar tipik olarak bir PIN kullanılarak doğrulanıyor, ancak biyometrik parmak izi doğrulaması da daha güvenli bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

ABD, EMV çiplerini dünyanın geri kalanıyla aynı ölçüde benimsemedi. Geçen yıl, ülkede teknolojiyi kullanan yüz yüze kart işlemlerinin yüzdesi, benimsemeyi teşvik etme çabalarına rağmen yüzde 73 civarında düşüktü.

Çipli kartlar, manyetik şeritlerin ardılı olarak konumlansa da Mastercard, bir kartla veya çoğu modern akıllı telefon kullanılarak dijital olarak yapılabilen temassız ödemelerin pandemi sırasında popülaritesinin arttığını belirtiyor. Temassız işlem miktarı bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre 1 milyar arttı. Yılın ikinci çeyreğinde küresel olarak yüz yüze ödeme işlemlerinin yüzde 45’i temassız gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu