GÜNDEM

Massive Attack’ten karbon emisyonlarını azaltma çağrısı

Müzik sektörünün karbon ayak izi hakkında rapor sunan grup, hükümeti yeterince çalışmadıkları için eleştirdi.

Müzik sektöründeki karbon emisyonları hakkında rapor hazırlayan Massive Attack grubuna göre, canlı müzik endüstrisinin iklim hedeflerini karşılamasını sağlayacak bir planın hükümet tarafından acilen uygulamaya konulması gerekiyor.

Manchester Üniversitesi ile hazırlanan rapor, rock yıldızlarının bu konuda biraz daha sorumluluk almalarını, özel jet kullanmamalarını ve turnelerde getirdikleri malzeme miktarını azaltmalarını öneriyor. 3D olarak da bilinen Massive Attack üyesi Rob Del Naja ise hükümeti karbon emisyonlarını azaltmak adına endüstriyi desteklemek için yeterince çaba göstermediği konusunda eleştirdi.

Birleşik Krallık ekonomisi ve toplumu için gerekli olan dönüşüme dair sektörel planın olmadığını dile getiren Rob Del Naja, “Canlı müzik endüstrisi, özellikle Brexit’ten sonra ulusal kimlik için çok önemli. Sektör her yıl ekonomiye 4,6 milyar sterlinin üzerinde kazanç sağlayan ve kendini işine adamış binlerce insanı istihdam eden, geniş bir sosyal ve ekonomik değere sahip. Hükümet, Paris Anlaşması uyumluluğunu sağlamak için ihtiyaç duyacağımız benimseme oranını hangi noktada desteklemeyi planlıyor? Rapordaki verilere göre, burada strateji eksikliği var.” dedi.

Massive Attack’ın yıllardır karbon dengeleyici olduğunu, ancak son zamanlardaki etkilerinden dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyen Del Naja, “Son turumuza baktık ve düşündük ki 2018 yılındaki turnede ürettiğimiz karbonun hesaplanmasına göre x miktar para ayırdık. Sonra başka bir denge mi kurmalıyız yoksa biraz daha farklı ve radikal bir şey mi yapmalıyız diye düşündük. Manchester Üniversitesi’ndeki Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi’ne gitmemiz önerildi ve bunun iyi bir şey olacağını düşündük; çünkü bir şeyler yapmak istiyor ama ne yapacağımızı bilmiyorduk.” ifadelerini kullandı.

Endüstrinin karbon hedeflerine ulaşmak için çalışabileceği yolları modelleyen araştırmayı yöneten Prof. Carly McLachlan, yapılması gereken işin “ölçek ve aciliyet duygusunu bir araya getirmek” ve yeni endüstri standartları belirlemek olduğunu söyledi. Sektörde büyük bir heyecanla karşılaştıklarını ve pek çok sanatçının şimdiden birçok standardı yerine getirdiğini ifade eden McLachlan, “İnsanlar bu uygulamaların çoğunu yaptığında, örneğin bir turneyi karbon bakış açısıyla yönlendirmek standart bir hale gelmeye başlayacak.” dedi.

Massive Attack ise iklim üzerindeki etkilerini azaltmak için mümkün olan yerlerde trenle seyahat etmek, daha kolay taşınabilir setler inşa etmek, yerel tedarikçileri kullanmak ve yeşil enerji kullanımını teşvik etmek gibi rapordaki öneriler de dahil olmak üzere, gelecekteki turnelerini planlamak için önlemler aldı.

McLachlan, raporun canlı müzik endüstrisi için bir katalizör olmasını umduğunu söyleyerek, “Birçok iklim eyleminde olduğu gibi, aslında ne yapmamız gerektiğini temelde biliyoruz. Sadece bunları yapmaya devam etmemiz gerekiyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu