BilimTıp

Maskenin önemi bir kez daha kanıtlandı

Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre, yüz maskesi takmak kendinizi ve diğerlerini Covid-19’dan koruyabilir.

Araştırmacılar Koronavirüs’ten korunmak için önemli noktalardan biri olan maskenin önemini bir kez daha kanıtladı. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmada, yüz maskesi takmak kişinin kendisini ve etrafındakileri Covid-19’dan koruyor. Ancak bu maskede kullanılan malzeme türü ve kumaş katmanlarının sayısı virüsle mücadelede ayrı bir önem taşıyor. 

Çalışma, farklı malzemelerden geçen mikron altı parçacıkların filtrasyon verimliliğini ölçtü. Karşılaştırma için, bir insan saçı çapı yaklaşık 50 mikron iken 1 milimetre 1000 mikron boyutundadır.

Kimya ve Biyomoleküler Mühendislik Okulu ve Dünya Atmosfer Bilimleri Okulu’ndan bilim insanı Nga Lee (Sally) konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Mikron altı bir parçacık, havalandırmaya bağlı olarak havada saatlerce ve günlerce kalabilir. Bu nedenle havalandırılmamış veya yetersiz havalandırılmış bir odanız varsa, bu küçük parçacıklar çok uzun bir süre orada kalabilir.”

Çalışma, salgının çoğu kurumun küresel olarak kapanmasını tetiklediği 2020 baharında gerçekleştirildi. Topluluklar büyük kişisel koruyucu ekipman kıtlığı ile karşı karşıya kaldılar ve bu da birçok insanı kendi ev yapımı maskelerini yapmaya sevk etti. Georgia Tech “laboratuvardaki mevcut cihazları kullanarak filtreleme verimliliğini test etmek için harika bir sisteme” sahip olduğundan çalışmayı hızlı bir şekilde gerçekleştirdi.

Çalışmanın bulguları, Nisan ayında enstitütünün internet sayfasında ve 22 Mart’da da Aerosol Science dergisinde yayınlandı. Araştırmacılar birçok ticari malzemeyi test etti. Bunlar arasında pamuk ve dokuma polyester gibi tek katmanlı dokuma kumaşlar, harmanlanmış kumaşlar, dokumasız malzemeler, selüloz bazlı malzemeler, hastanelerde yaygın olarak bulunan ve kullanılan malzemeler dahil, kumaşlarla sınırlı olmayan 33 farklı ticari olarak erişilebilir malzeme yer aldı. Nga Lee, aynı malzeme türünde bile filtreleme performansında çok fazla değişkenlik tespit ettkilerini söyledi.

Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Okulu’ndan Ryan Lively ise “Mikro mikron altı partikül reddi için kabul edilebilir seviyelerde mikron altı partikül engeli sağlayan ve aynı zamanda cerrahi maskeye benzer hava akışı direncini koruyan ticari olarak temin edilebilen materyaller bulduk. Bu malzemeler, mikron altı parçacıkları etkili bir şekilde engellemek için kumaş lif yoğunluğunu, labirente benzer bir yapı ve lif yüzey kimyasını birleştiriyor.” dedi.

Ev yapımı maskeler için en iyi performans gösteren malzemeler, cerrahi aletleri paketlemek için yaygın olarak kullanılan karartma perdeleri ve sterilizasyon sargısıdır. Her iki malzeme de ticari olarak temin edilebilir.

Araştırmacılar, fiberglass içermedikleri onaylanmadıkça, insanların HEPA / MERV veya vakumlu torbalar gibi filtreleri kullanmaktan kaçınmaları gerektiğini çünkü bu tür filtrelerin kendi başlarına solunabilen cam elyafları serbest bırakabileceğini söyledi. Maskeler için kaçınılması gereken diğer malzemeler arasında gevşek örgülü malzeme, dolgu kumaşı, keçe, yün veya parlak, yeniden kullanılabilir alışveriş torbaları bulunur.

Çalışmada çok katmanlı örnekler, tek katmanlı örneklerden çok daha iyi performans gösterdi. Ancak kullanıcıların nefes alabilirliğe dikkat etmesi gerekiyor. Test edilen iki katmanlı ve üç katmanlı numuneler, mikron altı parçacıklar için yaklaşık yüzde 50’lik bir genel filtrasyon verimliliği gösterdi. Maskenin yüze tam olarak oturması da önemli. Çünkü partiküller burundaki boşluklardan veya maskenin yanlarından kolayca kaçabilir.

Araştırma, uygun şekilde takılan ve çok katmanlı maskelerin, bir kişi onu giydiğinde bir kişi tarafından dışarı atılan partiküllerin yüzde 84’ünü engellediğini gösterdi.

Araştırmanın son çıkarımı ise evrensel olarak maske takmanın önemi oldu. Bulgulara göre, insanlar hastalandıklarında ve halka açık olmaları gerekiyorsa maske takmayı artık standart bir uygulama haline getirmeliler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu