GÜNDEM

Mark Zuckerberg metaverse geleceğine dair yapay zeka projelerini duyurdu

Meta, insanların sesli asistanlarla kolayca iletişime geçebilmesini sağlamak için tüm diller arasında çeviri yapacak yapay zeka projesi üzerinde çalıştığını söyledi.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg bu projenin, insanların sesli asistanlarla daha doğal konuşmalar yapmasına olanak tanıyacağını ve metaverse’de AI ile iletişim kuracaklarına yönelik bir çalışma olduğunu söyledi. Şirket, CAIRaoke Projesi’nin cihaz asistanları oluşturmak için tamamen uçtan uca bir sinir modeli olduğunu belirtti.

Meta, modeli görüntülü arama Portal cihazı içinde kullandığını, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) ile cihazlara entegre etmeyi hedeflediğini söyledi. Meta’nın AI Başkan Yardımcısı Jérôme Pesenti, sistemin saldırgan bir dil oluşturmamasını sağlayana kadar yeni CAIRaoke tabanlı asistanının yanıtlarını sıkı bir şekilde kısıtladıklarını söyledi.

Ayrıca AI etkinliğinde Zuckerberg, Meta’nın “kendi kendini denetleyen öğrenme” üzerinde çalışarak yapay zekanın meta veri tabanında meydana gelecek etkileşim türlerini nasıl yorumlayabileceğine ve tahmin edebileceğine dair çalışmalar yaptığını belirtti. Zuckerberg, Meta’nın aynı zamanda dünyaları birinci şahıs bakış açısıyla görmeyi içeren benmerkezci veriler üzerinde çalıştığını da ekledi. Ego4D adlı şimdiye kadarki en büyük benmerkezci veri seti üzerinde çalışmak için 13 üniversite ve laboratuvardan oluşan küresel bir konsorsiyumu bir araya getirdiğini söyledi. Meta ayrıca, araştırmacıların önyargısız AI sistemleri oluşturmak için kritik olduğunu söylediği daha fazla ırksal azınlığı teknolojiye getirmeyi amaçlayan ücretsiz eğitim girişimlerini genişleteceğini dile getirdi.

Pesenti, Meta’nın şeffaflığına atıfta bulunarak, Facebook’un haber akışı gibi ürünleri kişiselleştirmek için kullandığı TorchRec tavsiye kitaplığını açık kaynak haline getirmeyi planladığını söyledi. Şirket ayrıca, algoritmalarının Instagram’da kullanıcılara hangi içeriği gösterdiğine nasıl öncelik verdiğini göstermek için bir besleme sıralama prototipi yayınlayacağını belirtti.

Meta’nın duyurduğu CAIRaoke projesi ve algoritma şeffaflığı gibi bazı projeleri, Google gibi rakipleri tarafından son yıllarda duyurulan benzer yenilikleri de takip ediyor. Meta ayrıca yakın zamanda araştırma ekibinin 2022’nin ortalarında tamamlandığında dünyanın en hızlısı olacağını düşündüğü yeni bir yapay zekalı süper bilgisayar inşa ettiğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu