İş

LinkedIn uzaktan çalışmayı kalıcı hale getiriyor

LinkedIn, 16 bin kişilik personelinin çoğunluğunun tam zamanlı olarak uzaktan çalışmasına izin verileceğini söyledi.

LinkedIn, 16 bin kişilik personelinin çoğunluğunun tam zamanlı olarak uzaktan çalışmasına izin verileceğini söyledi.

LinkedIn, geçtiğimiz Ekim ayında pandemi kısıtlamaları kaldırıldıktan sonra çalışanların en az yüzde 50’sinin ofisten çalışmaya devam edeceğini söylemişti. LinkedIn CEO’su Ryan Roslansky, bir LinkedIn gönderisinde politika değişikliğini duyurdu ve çalışanların nerede çalışacaklarına kendilerinin karar verebileceklerini kaydetti. Şirket içerisinde yapılan bir anket, LinkedIn personelinin yüzde 87’sinin zaman zaman ofiste olmak istediğini ortaya koydu. CEO Roslansky ise hem günlük işler hem de ekip toplantıları için fiziksel çalışma alanlarına daha fazla yatırım yapılacağını doğruladı.

LinkedIn İnsan Kaynakları Sorumlusu Teuila Hanson tarafından yapılan yeni açıklamalara göre, şirket ofislerin kademeli olarak yeniden açılmasıyla birlikte çalışanların tam zamanlı uzaktan çalışma veya hibrit çalışma seçeneklerinden birisini seçmelerine izin verecek. Bu yeni politika, 16 binden fazla çalışanı olan LinkedIn’in küresel iş gücü için geçerli olacak

“Pandemi öncesine kıyasla, kesinlikle daha fazla uzaktan çalışanımız olacağını tahmin ediyoruz.” diyen Teuila Hanson, bazı işlerin ofis içi çalışma gerektireceğini de sözlerine ekledi. Hanson, aşı konusunda da açıklamalarda bulundu. ABD’deki COVID-19 vakalarındaki artışa yanıt veren Facebook ve Google gibi teknoloji şirketlerinin aksine, LinkedIn’in şu anda ofise dönmek için çalışanlarının aşılanmasına gerek olmadığını söyledi. Şirketin Kurumsal İletişim Direktörü Greg Snapper da konum değiştiren LinkedIn çalışanlarının ücretlerinin bulundukları yerel pazara göre düzenleneceğini söyledi.

Teknoloji sektörü, pandeminin ilk günlerinde çalışanların evden çalışmasına izin veren ilk sektörler arasındaydı. Ancak teknoloji şirketlerinin kalıcı uzaktan çalışmayı benimseme derecesi artık farklılaşıyor. Uzaktan çalışma ya da çalışmama, şu anda önde gelen teknoloji firmalarının başlıca ikilemlerinden biri gibi görünüyor. Çoğu, hibrit çalışma kavramını benimsemiş gibi görünse de bir şirket politikalarında çeşitli derecelerde esneklikler bulunuyor.

Apple, Ekim ayından itibaren çoğu çalışanın haftada üç gün ofisten çalışmasını zorunlu kılarken, Zillow Group ve Reddit, çoğu çalışanın uzaktan çalışmasına izin verecek. Google da iş gücünün %60’ının en azından yarı zamanlı olarak ofise dönmesini bekliyor.

Facebook, Twitter, Square ve Salesforce da çalışanlarının isterlerse sürekli olarak evden çalışabileceklerini duyurmuştı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin iş gücünün yarısının önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde uzaktan çalışmasını beklediğini söyledi.

Benzer şekilde, Google da çalışanlarının yüzde 20’sinin sonunda kalıcı olarak evden çalışacağını tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu