GÜNDEM

Kuzey Kore, robot öğretmenlerle İngilizce eğitimini artırmayı hedefliyor

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, eğitim ve öğretimde teknolojik ve bilimsel yeniliklerle çocukların başarı seviyesini artırmayı amaçlıyor.

Kaşlarını çatan mavi gözleri ve göğsünde Kuzey Kore bayrağı olan oyuncak benzeri bir robot, çocukların temel matematik, müzik ve İngilizce öğrenmelerine yardımcı olmak için Pyongyang’daki bir üniversitede eğitime başladı. 80 cm boyundaki robot, kadın sesiyle kollarını sallayarak “Çocukların zekasını geliştiren eğitim teknolojilerinin öğretilmesine yardım ediyorum.” diyor.

Kuzey Kore devlet televizyonu KRT tarafından yayınlanan görüntülerde, her biri belli belirsiz insansı bir görünüme sahip iki büyük plastik robot daha yer aldı. KRT görüntülerinde, ikinci bir robotun beyaz yuvarlak bir kafanın içine yerleştirilmiş bir ekranda gülen bir yüze sahip olduğu, diğerinin ise mavi plastik bir takım elbise ve beyaz çerçeveli gözlük taktığı görüldü.

Pyongyang’daki bir üniversitede profesör olan Park Kum Hee, bu yeni eğitim robotu hakkında konuştu. KRT’ye, eğitim robotlarının geliştirilmesinin başlangıçta zorluklarla karşılaştığını söyleyen Park Kum Hee, robotların hem Korece hem de yabancı dillerde soru sorulduğunda genellikle başlarını salladığını söyledi.

Psikoloji alanında uzman biri olmasına rağmen, robotların zekasını geliştirmede oldukça zorlandığını belirten Park ayrıca, Kim Jong Un’un eğitimde yapay zeka teknolojisini benimsediğini de dile getirdi.

TV’deki görüntülerde müzik, matematik ve İngilizce dersinde robotların söylediklerini tekrar eden maskeli ilkokul öğrencilere de yer verildi. Robotun, okuldaki çocuklarla “Merhaba, tanıştığımıza memnun oldum. Ben de tanıştığıma memnun oldum. Adın ne?” şeklinde diyalog kurduğu görüldü.

Kuzey Kore geçen yılın Haziran ayında okulları yeniden açmıştı. Bu nedenle, çocukların sınıflarda maske takması zorunlu hale getirildi ve okullarda temizlik istasyonları kuruldu. Ülkede resmi olarak yeni koronavirüs vakası bildirilmese de sınırların kapatılması ve yurt içi seyahat kısıtlamaları dahil olmak üzere birçok katı önlem uygulanmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu