GÜNDEM

Küresel çip sıkıntısı otomobil üreticilerini alt üst etmeye devam ediyor

Araştırmalar, yarı iletken çip sıkıntısının yıl sonuna kadar otomotiv endüstrisine 210 milyar dolarlık gelire mal olacağını gösteriyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinin küresel çip sıkıntısı ve bu krizin yol açtığı finansal sonuçlar nedeniyle otomotiv sektörü zarar görmeye devam ediyor. Otomobil devleri Volkswagen ve Stellantis yaptığı açıklamada, devam eden yarı iletken kıtlığının büyük bir sorun teşkil ettiğini söyledi.

VW CEO’su Herbert Diess verdiği bir demeçte, zorlu bir çeyrek dilimi geçirdiklerini ve yarı iletken tedarikinden en çok hacim markalarının zarar gördüğünü belirtti. Yarı iletken arzının önümüzdeki çeyrekte toparlanacağı konusunda iyimser olduğunu ancak yine de 2022’de bazı arz kısıtlamaları görmeyi beklediğini dile getiren CEO, yarı iletkenlerin tedarik zincirinde darboğazlar olacağını öngördüklerini de ekledi.

VW gibi 3. çeyrek sonuçlarını açıklayan Stellantis, yarı iletken kıtlığının planlanan üç aylık üretiminin %30 veya 600.000 araç azaltmasının ardından 3. çeyrek gelirinde %14’lük bir düşüş bildirdi. CFO Richard Palmer, çip kıtlığı seviyesinin, Ağustos ayında piyasada beklenilenden yüksek olduğunu ve çip kıtlığı nedeniyle tüm yıl boyunca kaybedilen üretimin önceki 1.4 milyon adet tahmininin üzerine çıkacağını söyledi.

Ancak Palmer, şirketin bu ay çip arzı durumunda Eylül ayına kıyasla “ılımlı” bir iyileşme gördüğünü de belirtti. Trendin 4. çeyrekte de devam etmesini beklediğini, ayrıca yarı iletkenlerdeki görünürlüğün, endüstri için zor bir konu olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

ABD’li otomobil üreticileri GM ve Ford ise çip sıkıntısına rağmen analist beklentilerini aşmayı başardı. Ford, 3. çeyreğe ilişkin kazanç beklentilerini açıkladığında endüstri gözlemcilerini şaşırttı ve şimdiden gelişmiş çip tedarikinden yararlandığını söyledi.

GM CEO’su Mary Barra da verdiği bir demeçte, otomobil üreticisinin yarı iletken çip arzının iyileştiğini, ancak hala değişkenlik göstermeye devam ettiğini belirtti. Barra ayrıca, GM’in çip kıtlığının gelecek yılın ilk yarısına kadar devam etmesini beklediğini söyledi.

Çip üreticisi STMicro’nun Başkanı Jean-Marc Cherie ise otomotiv endüstrisinde lider olmak istediklerini belirtti. Aynı zamanda bu sıkıntının 2022’de iyileşme göstereceğini söyledi. Stok seviyelerinin, kabul edilebilir teslim süreleri arasında doğru bir dengeye sahip olacaklarını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu