GÜNDEM

Kuantum bilgisayarlar artık büyük boyutlarda yapılabilecek

Kuantum bilgisayarlar, bir dizi büyük atılımdan sonra kuantum nihayet büyük ölçekte yapılabilecekler.

Kuantum bilgisayarlar, bilgisayar teknolojisinin geliştirilmesindeki en önemli evrimsel adımlardan biridir. Yeni bir araştırma, sahip olduğumuz mevcut üretim teknolojisiyle uyumlu, sağlam ve güvenilir silikon tabanlı kuantum işlemciler yapmanın mümkün olduğunu gösterdi.

Çalışma başarılı olursa kuantum bilgisayarlar, daha fazla bilgi işlem gücü ve daha önce hiç olmadığı kadar farklı hesaplama yöntemleri sunacak. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, faydalı uygulamalar için gereken boyutlarda daha büyük kuantum sistemleri oluşturmak için çalışmalarına devam ediyorlar.

Araştırmacılar, sistemin gerçekten yararlı olması için en az %99’luk eşiğe ulaşması gerektiğine inanıyorlar. Şimdiye kadar, bilim insanları bunu yalnızca diğer devre türlerinde denediler, ancak bilgisayarları hem güvenilir hem de kullanışlı olacak kadar büyük ölçekli hale getirmek için yeterli bir ölçek oluşturmak oldukça zordur. Öyle ki araştırmacılar kuantum hata düzeltme protokollerini uygulamak için genellikle %1’in altında hata oranları olması gerektiğini söylüyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, çeşitli yeni atılımlar sayesinde bu eşiğe ulaşabildiler ve bunu, günümüzde klasik bilgisayarlar için gerçekleşen yarı iletken üretimine benzer şekilde, büyük ölçeklerde üretilebilen teknolojiyi kullanarak başardılar.

Bilim insanları, şimdi silikon tabanlı kuantum bilgisayarları hem kullanışlı hem de daha büyük formda tasarlamaya başlayacaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu