GÜNDEM

Körlüğü tedavi etmek için cyborg protez gözü kullanılıyor

Neuralink girişimi Science Eye, körlüğü olan hastalar için gelişmiş bir optogenetik görsel protezi tanıttı.

Elon Musk’ın beyin çipi girişimi Neuralink’in kurucu ortağı, yeni bir projenin parçası olarak görme engelli hastalar için görsel bir protez tanıttı. Science Eye, kişinin optik siniri aracılığıyla bilgi ileterek bir beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) olarak hizmet etmeden önce, tedavisi olmayan iki ciddi körlük türüyle mücadele etmeyi amaçlıyor. Eski Neuralink Başkanı Max Hodak liderliğindeki BCI girişimi, teknolojiyi ticarileştirmek için şimdiden 160 milyon dolar topladı.

Science Corp, verileri kafatasındaki bir delikten ziyade optik sinirden geçirmek için fotonik kullanarak Neuralink’ten farklı bir yaklaşım benimsiyor. Cihaz şu anda her ikisi de ciddi görme kaybına yol açabilen retinitis pigmentoza (RP) ve kuru yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) ile savaşmak için geliştiriliyor. Şu anda yeni bir beyin-bilgisayar platformu üzerinde çalışan Science Eye, Neuralink ve diğer şirketlerin kullandıklarının aksine, bu projede kafatası içi implant gerekmiyor.

Hodak’a göre, göz implantının gelecekteki sürümleri gözlüklerin yerini alabilir ve hatta sanal gerçeklik gözlükleri olarak hizmet edebilir. Şirket, cihaz takılan hastaların göreceği ilk görüntülerin, görme engelli olmayan kişilerin görme olarak algıladıklarından “çok farklı” görüneceğine inanıyor. Ekibe göre fark, retina üzerindeki microLED film şeklinde geliyor. Araştırmacılar, sürekli eşleme, temel ışık parlamalarının veya belirsiz şekillerin ötesine geçen karmaşık kodlamaların öğrenilmesine olanak tanıyacağını söylüyor.

Science Eye, temel araştırmalarda hiçbir sorunun teknolojinin ticarileştirilmesinin önünde olmadığını iddia ediyor ve onu “çok uzak olmayan bir gelecekte” pazara sunmayı umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu