GÜNDEM

Korku filmi izlemek kalori yakıyor!

Yeni bir çalışma, korku filmi izlemenin tarama sırasında kullanılan kalori sayısının üçte bir oranında artırdığını gösterdi.

Westminster Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir araştırma, yoğun korku filmleri izleyen bir insanın 13 kaloriye kadar yaktığını görebileceğini ortaya koydu. Bu temelde 30 dakikalık bir yürüyüşe eşdeğerdir.

Bilim insanları, insanların korku filmi izlerken kalp atış hızını, oksijeni ve karbondioksit çıkışını ölçtü. Çalışmanın sonunda, sonuçlar tarama sırasında kullanılan kalori sayısının üçte bir oranında arttığını gösterdi. En çok “atlama korkusu”na sahip olduğu düşünülen filmler, fiziksel bir reaksiyona neden oldukları ve kalp atışını hızlandırdıkları için kalori yakma olasılığı en yüksek olan filmler olarak görülüyor.

Testi gerçekleştiren fizyolog Dr. Richard Mackenzie, nabız hızlandıkça ve kan vücutta daha hızlı pompalandıkça adrenalinde bir artış yaşandığını söyledi. Bu durumun ise iştahı azalttığını, bazal metabolizma hızını artırdığını ve nihayetinde daha yüksek bir seviyede kalori yakıldığını belirtti.

Katılımcılar, hangi filmin en etkili kalori yakıcı olduğunu görmek için 10 seçkin korku filmi izlemeye davet edildi. Stanley Kubrick’in 1980 tarihli filmi The Shining, 2 saatlik 26 dakikalık çalışma süresi boyunca ortalama 184 kalori yakarak zirveye çıktı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu