GÜNDEM

Kaplan köpekbalıkları sosyal tercihler yapıyor

Yeni bir araştırmaya göre, kaplan köpekbalıklarının sergilediği sosyal tercihler beslenmelerine etki ediyor.

Kaplan köpekbalıkları genellikle dalış turistlerinin ilgisini çekmek için beslenir. Aksi takdirde sadece yırtıcı hayvanlar olarak kabul edilir. ABD, İngiltere ve Kanada’daki üniversitelerdeki araştırmacılar tarafından Frontiers of Marine Science’da yayınlanan yeni bir çalışma ise kaplan köpekbalıklarının sosyal davranışlarını ve bunun paralelindeki besleme şekillerini inceledi.

Bilim insanları, bir sualtı alanı olan Bahamalar’daki Tiger plajında üç yıl boyunca kaplan köpekbalıklarının sosyal davranışlarını incelediler. Çalışma, kaplan köpekbalıklarının beslenme alanlarında daha fazla sayıda olduğunu, ancak beslenme alanlarının dışındaki yerlere kıyasla daha az istikrarlı sosyal yapılara sahip olduğunu gösterdi. Bununla birlikte çalışma, beslenmenin etkilerinin yalnızca geçici olduğunu ve köpekbalıklarının beslenme sona erdiğinde orijinal sosyal davranışlarına geri döndüğünü ortaya koydu.

Araştırma makalesinin yazarı Neil Hammerschlag, kaplan köpekbalıklarının hayatlarını açık okyanusta aylarca yalnız yırtıcı hayvanlar olarak geçirdikleri göz önüne alındığında, Tiger plajı bölgesindeyken birbirleri için sosyal tercihler göstermelerinin şaşırtıcı olduğunu dile getirdi.

Araştırmadan elde edilen veriler, kaplan köpekbalıklarının birbirleri için sosyal tercihler gösterdiklerini ve bu tercihlerin, beslenme gibi insan manipülasyonu da dahil olmak üzere, yaşadıkları çevre nedeniyle etkilenebileceğini ortaya koyuyor. Kanıtlar her ne kadar buna karşı bir miktar esneklik gösterse de kaplan köpekbalıklarının sosyal tercihlerde bulunduğu bu çalışma ile kesinleşmiş oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu