GÜNDEM

“Isı pili” ile evlerde doğalgaza ihtiyaç kalmayacak

Tuz ve suya dayalı pillerin pilot testleri bu yıl Fransa, Polonya ve Hollanda’daki evlerde yapılacak.

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden bir ekip, tuz ve suya dayalı ucuz, kompakt pil sistemleri projelerinin test aşaması için hazır olduğunu ve enerji geçişi için ezber bozacağını olacağını açıkladı. Araştırmacılar, bu pillerin Avrupa’da yakın gelecekte milyonlarca evi gazsız hale getirebileceğini düşünüyor.

Isı pili, tuza su eklendiğinde ısı üreten eski bir termokimyasal ilkeye dayanıyor. Aynı zamanda bunun tersi olarak da ısı suyu buharlaştırmak için kullanılıyor ve böylece ısı enerjisi tuz içinde de depolanıyor. Isıyı kuru tuz içinde depolamak, pili tamamen kayıpsız hale getiriyor ve gelecekte kullanmak üzere enerji depolamak için inanılmaz derecede verimli bir yol sağlıyor. Bu durum özellikle enerji rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan geldiğinde, önemli ölçüde dalgalanma eğilimi gösteren ve bu nedenle bunları desteklemek için gaz veya başka kaynaklar gerektiren durumlarda yarar sağlıyor. Ayrıca tuzda depolanacak ısı kaynağı, fabrikalardaki artık “ısı atığı” veya veri merkezlerinden gelen fazla ısı gibi endüstriyel yan ürünlerden alınabiliyor.

Sistem bir ısı eşanjörü, fan, evaporatör/yoğuşturucu ve tuz partiküllü bir kazandan oluşuyor. Sistemin basitliğine rağmen, ortalama dört kişilik bir aile için iki gün boyunca ısıtma sağlanabiliyor. Araştırmacılar bu sistemi daha sonra büyük bir kabin boyutunda, tamamen çalışan bir prototipe yükselttiler. Depolama kapasitesinin yaklaşık 30 katı olan sistem, bir evi iki aya kadar ısıtabiliyor. Araştırma ekibi test denemeleri başarılı olursa, yakın gelecekte milyonlarca evin doğalgaz ihtiyacının bu şekilde karşılanabileceğini belirtiyor.

Bununla birlikte, yöntemin en büyük avantajı enerji kaybını azaltmasıdır. Dünyanın iklim değişikliği ve kaynakların tükenmesi gibi birçok sorunla karşı karşıya kaldığı düşünüldüğünde kusursuz ve enerji tasarrufu sağlayan bu buluş oldukça önem arz ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu