GÜNDEM

Intel otonom araç birimini halka arz edecek

Mobileye’ı devralmasından bu yana satışlarını üç kat artıran Intel, geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde etti.

Intel, yeni pazarlara açılarak 2017 yılında 15,3 milyar dolara satın aldığı İsrailli otonom sürüş firması Mobileye’ı halka arz edeceğini duyurdu. Santa Claralı çip üreticisi yaptığı açıklamada, Mobileye hisselerinin ilk halka arzını 2022′nin ortalarında ABD’de planladığını söyledi. Bazı raporlara göre bu hamle, Mobileye’a 50 milyar dolardan fazla değer kazandırabilir.

Hisse fiyatı Nisan ayında 68 dolardan Aralık’ta 50 doların altına düşen Intel, listelemenin Intel hissedarları için değer yaratacağını söyledi. Aynı zamanda Mobileye’ın çoğunluk hissedarı olmaya devam edeceğini de sözlerine ekleyen Intel CEO’su Pat Gelsinger, Mobileye’ın satın alınmasını bir başarı olarak gördüklerini ve otonom şirketinin gelirinin 2021′de, 2020 yılına göre %40 daha yüksek olacağını da belirtti.

1999 yılında Amnon Shashua ve Ziv Aviram tarafından Kudüs’te kurulan Mobileye, İsrail’in teknoloji alanındaki en büyük başarı öykülerinden biridir. Şirket, diğer üreticiler için sürücüsüz arabalar ve gelişmiş sürücü destek sistemleri geliştiriyor. Yıllar içinde Tesla, BMW, Volvo ve General Motors ile ortaklık kuran Mobileye, geçtiğimiz Temmuz ayında da küresel ürün yelpazesinde yeni nesil gelişmiş sürüş ve güvenlik özelliklerini desteklemek isteyen Ford ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, Ford’un önden çarpışma uyarısı ve araç, yaya ve bisikletli algılama gibi özellikler için Mobileye’ın “EyeQ” kamera tabanlı algılama teknolojilerini kullanmasını içeriyor.

Mobileye, Intel tarafından satın alındığında 10.6 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Bu rakamın, Intel’in en son 400 milyon dolarlık yıllık gelir bildirdiği göz önüne alındığında, pahalı olduğu düşünülüyordu. Ancak, otonom otomobil şirketlerinin değerlemeleri Mobileye’ın devralınmasından bu yana yükseldi. Waymo ve Cruise’un her birinin değeri şimdilerde 30 milyar doların üzerinde seyrediyor.

Bununla birlikte, Intel’in hissesi geçtiğimiz günlerde hisse başına %4 artarak 53 $’a yükseldi. Mart ayında Intel, Arizona’da iki yeni çip tesisi kurmayı planladığını ve bunun maliyetinin 20 milyar dolar olduğunu duyurdu. CEO Gelsinger, Mobileye’ın halka arzından elde edilecek gelirin Intel’in genişleme planlarını beslemeye yardımcı olacağını söyledi. Aynı zamanda Intel’in ABD ve Avrupa’da yeni çip mevzuatı üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu