GÜNDEM

Intel bitcoin madenciliği için çip çıkaracak

Intel, kripto para birimlerinin artan kullanımından yararlanmak ve blok zinciri uygulamaları için yeni bir çip çıkardı.

Teknoloji devi Intel, kripto para birimlerinin artan kullanımından yararlanmak ve Bitcoin madenciliği ile NFT’lerin basılması gibi blok zinciri uygulamaları için “Bonanza Madeni” adı verilen çipi bu yıl içinde çıkaracak. Çipin gönderileceği ilk müşteriler arasında, yakın zamanda Jack Dorsey’in blok zincirine artan odağını vurgulamak için adını değiştirdiği şirketi Block yer alıyor.

Blok zincirleri, bir bilgisayar ağındaki işlemlerin kayıtlarını tutan ve son yıllarda önem kazanan halka açık defterler olarak hizmet ediyor. Yükselişleri aynı zamanda teknolojilerin merkeziyetçiliğini ilan eden “Web.3” ve “NFT’ler” gibi kelimeler etrafında toplanıyor. Intel de çipinin büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektiren ve dolayısıyla çok fazla enerji tüketen blok zinciri görevlerini hızlandırmak için tasarlanmış, enerji açısından verimli bir “hızlandırıcı” olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde bir raporda yer alan bilgilere göre, Intel bir süredir Bitcoin pazarına girmek için çalışıyor. 2018’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, çip devine SHA-256 algoritmasını kullanan kripto para birimlerinin verimli bir şekilde madenciliği için bir patent verdi. Intel ayrıca Ağustos 2021’de önde gelen kripto para borsası Coinbase’de küçük bir hissesini de açıkladı.

Bununla birlikte Intel, dünyanın en büyük Bitcoin madencilik donanımı üreticileri olan Bitmain ve MicroBT’den sıkı bir rekabet içine girecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu