GÜNDEM

Instagram taciz ve nefret söylemlerine izin vermeyecek

Instagram taciz ve nefret söylemi içeren özel mesajların önüne geçmek için yeni bir özelliği kullanıma sundu.

Sosyal medya platformlarında nefret söylemleri önemli sorunların başında geliyor. Özellikle popüler platformlarda bu tarz nefret söylemleri ve taciz mesajları kullanıcıları bezdiriyor. Bu konuda adım atmaya karar veren Instagram yeni bir özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Bu konuda adım atan Instagram, doğrudan mesajla (DM) gönderilen bu tarz nefret ve taciz içerikli bu mesajlar otomatik olarak engellenecek.

Instagram, rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren DM isteklerini otomatik olarak filtreleyecek yeni bir araç geliştirdi. Bu özellik, rahatsız edici yorumları gizlemenizi sağlayan yorum filtreleriyle aynı şekilde çalışıyor.

Bu yeni özellik Gizlilik ayarlarında Gizli Kelimeler adı verilen özel bir menüden açılıp kapatılabilecek. Kullanıcılar istedikleri kelimeleri buraya yazarak filtreleyebilecekler. Bu sayede kötü niyetli içeriklerin kullanıcılara ulaşması engellenecek. Bu tarz bir filtre özellikle taciz ve nefret içerikli mesajların kullanıcıların moralini bozmasını ve psikolojisinin bozulmasının önüne geçmesi açısından önemli.

Şimdilik test aşamasında olan yeni özelliğin önümüzdeki günlerde belli ülkelerde kullanıma sunulacağı düşünülüyor. Yeni özelliğin ilerleyen aylarda tüm dünyada kullanıma sunulması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu