GÜNDEM

İngiltere, yeni yapılarda EV şarjlarını zorunlu kılan ilk ülke olacak

İngiliz hükümeti bu yıl, yeni inşa edilen tüm evlerin ve ofislerin elektrikli araç şarj cihazları içermesini gerektiren bir yasa çıkaracak.

2030’dan itibaren İngiltere’de yeni benzinli ve dizel araçların yasaklanmasını hedefleyen İngiltere, ülke genelinde şarj cihazı sayısını da hızla artırmayı amaçlıyor. İngiliz hükümetinin bu yıl çıkaracağı yeni yasa ile tüm yeni evler ve ofisler, araçları otomatik olarak şarj edebilen “akıllı” şarj cihazlarına sahip olmak zorunda kalacak. Yeni ofis bloklarında her 5 park yeri için bir şarj noktası kurulması gerekecek. Ev ve ofis EV şarj cihazı zorunluluğunun 2022’de başlaması bekleniyor.

İngiltere’deki pek çok evin sokak dışında park yeri veya garajı bulunmuyor. Bu yasa ile benzinli arabalardan EV’lere geçiş yapmak isteyenlerin menzil sorununa da çözüm üretilmesi bekleniyor.

Temiz enerji şirketi Good Energy’nin CEO’su Nigel Pocklington yeni yasa hakkında şunları söyledi: “Gün boyunca evde ve iş yerinde her yerde bulunabilir şarj istasyonları, sadece ulaşımın değil, Birleşik Krallık’ın tüm enerji sisteminin karbondan arındırılması için çok önemli olacak. 13,5 milyon evde elektrikli ısıtma ve güneş enerjisi gibi daha iyi enerji verimliliğinin hepsini yeni ev planlarının bir parçası olarak görmeyi umuyoruz.”

Birleşik Krallık hükümeti, Dünya EV Günü’nde EV8 Switch adlı ücretsiz bir uygulamayı da duyurdu. Uygulama, Birleşik Krallık’taki sürücülerin mevcut benzinli veya dizel araçlarına kıyasla bir EV’ye geçerek ne kadar tasarruf edebileceklerini hesaplarken, elde edebilecekleri karbondioksit (CO2) tasarrufları ve hava kalitesi iyileştirmeleri hakkında ayrıntılar da paylaşıyor.

Sürücüler ayrıca mevcut araçlarına göre hangi elektrikli araçların kendileri için en uygun olacağını ve elektriğe geçmenin mevcut yaşam tarzlarına nasıl uyabileceğini görebiliyor. Uygulamaya sahip olanlar, en yakın şarj noktalarının ne kadar yakın olduğunu ve yolda doldurmaya gerek kalmadan hangi yolculukların tamamlanabileceğini de öğreniyor.

Bu gibi teşviklerin, İngiliz halkının EV araçlara geçişini daha kolay benimsemeleri için güven artırması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu